07.08.22 Život s kočkou

Na kočky se musí chytře. To platí i ve výchově.

Kočky jsou velmi chytré a mají dobrou paměť. Když se chtějí něco naučit, zvládnou to. Jen je nutné aplikovat jiný přístup než u psů. Na rozdíl od nich se totiž nesnaží udělat člověku radost a je potřeba, aby pro ně bylo dobré chování výhodné.

Základ výcviku je proto odměna, která by měla přijít vždy, když kočka plní požadovaný cvik nebo chování. Vyberte si speciální chutný pamlsek, kterým můžete svou kočku motivovat a pokud to je možné, využívejte ho jen při výcviku. Vyvarujte se fyzických trestů. Kočky jsou na to citlivé a jen tak neodpouští. Fyzické tresty mohou v kočce vyvolat touhu se pomstít a pak možná najdete pomočený koberec apod. Nejlepší je se s kočkou zkusit domluvit a vychovávat ji s klidem. Kočky jsou citlivé na tón hlasu, proto často stačí říct důrazné "ne" a zabránit jim v nežádoucí činnosti. 

Trest bez pachatele
Obecně platí, že je lepší kočky netrestat. Jsou mazané a zapamatují si, že trest přijde, jen když je někdo vidí a v "zakázaném" chování (napříkady vyskakování na kuchyňskou linku) pak budou pokračovat za vašimi zády. Pokud ale nefunguje pozitivní motivace, můžete zkusit kočku odlákat pomocí toho, co jim vadí. Klíčem k úspěšné převýchově je spojit špatné chování s nepříjemným důsledkem, aniž by kočka nabyla dojmu, že za to můžete vy. Zajistěte, aby ji „potrestalo samo prostředí”. Využít k tomu můžete různé pachy, textury nebo zvuky, které jsou kočkám nepříjemné a které spojíte například se skákáním na jídelní stůl. Pokud kočka nedokáže určit, odkud přichází trest, bude se zakázané zóně vyhýbat, ať už jste doma, nebo ne. Když si uvědomí, že se jim špatné chování nevyplatí, nakonec toho nechají.
Na kočky zpravidla platí:
Nepříjemné pachy: citron, různé výcvikové spreje
Nepříjemné textury: hliníková fólie, lepivé povrchy
Nepříjemné zvuky: syčení, rachot, cinkání

Hledejte příčinu 
Nežádoucí chování, jako je například močení mimo toaletu, bývá často vyprovokováno vnějším vlivem, jako jsou změny v domácnosti, nebo například i zdravotní problémy. Kočky často moc dobře vědí, co smí a co ne. Proto pokud pozorujete změny v chování vaší kočičky, zamyslete se, jestli jí něco nechybí. Mezi nejčastější příčiny změn chování patří zdravotní problémy, stres, pocit osamění, málo pohybu a zábavy nebo nevyhovující podmínky k životu, jako je i dlouho nevyměněné kočičí stelivo – zde se zamyslete i nad umístěním toalety. Pokud se kočičí záchod nachází na frekventovaném místě, kočka nemá klid a necítí se tam v bezpečí, a proto se může stát, že si najde jiné místo.

Foto: Pixabay