Na Ukrajině netrpí jen lidé, ale i zvířata

V reakci na probíhající válku na Ukrajině poskytují různé charitativní organizace na ochranu zvířat finanční podporu dalším institucím pomáhající ukrajinským zvířatům. Co je nejvíc potřeba?

Například britská charitativní organizace Battersea v rámci svých globálních programů dosud poskytla více než čtvrt milionu liber na pomoc s poskytováním krmiva, vybavení, léků a péče zvířatům, která se ocitla v ohrožení kvůli válečnému konfliktu. Mimořádný grant obdržela organizace Ukrainian Pet Association Worldwide (UPAW), která distribuuje pomoc zvířatům a jejíž dobrovolníci neúnavně pomáhají s krmením mnoha opuštěných zvířat v zemi a poskytují průběžnou podporu ukrajinským útulkům. UPAW má detailní znalosti ukrajinského prostředí a umí dodat vybavení a zásoby tam, kde jsou potřeba. A tím zlepšit život mnoha nevinným zvířatům a zároveň usnadnit život lidem, kteří se o ně starají nad rámec svých možností.

Vzhledem k tomu, že se země potýkala s celostátními výpadky elektřiny, veterinární kliniky nebyly schopny provádět akutní zákroky. Záchranná centra a útulky se během chladné zimy snažila zajistit i tu nejzákladnější úroveň péče pro tisíce zvířat v nouzi.

Za obdržené finanční prostředky byly nakoupeny především generátory elektrické energie, které byly dovezeny do válkou nejvíce postižených oblastí Ukrajiny. Zhruba padesátka generátorů umožní klinikám ošetřit odhadem 4 500 zvířat měsíčně a udržet přibližně 8 000 psů a koček v teple a v péči místních útulků.

Operace jen s čelovkami na hlavě

V severovýchodním ukrajinském městě Sumy již generátory pomáhají klinikám, jako je VetCity, obnovit provoz. Jeden z tamních veterinářů uvedl, že provoz ordinace bez elektřiny je náročný: "Na začátku roku nebylo možné pracovat, provádět operace a další běžné veterinární činnosti. Teď, když máme světlo a teplo, bude to mnohem snazší a budeme mnohem produktivnější."

V jižněji situovaném Charkově se nachází klinika DarynaVet, kde jeden z veterinářů sdělil: "Museli jsme operovat jen s baterkami na hlavě. Díky tomu, že máme generátor, už nemusíme rušit pohotovostní služby a můžeme se vrátit k obvyklému plánu operací."

Spoluzakladatelka společnosti UPAW Olga Kirilovichová řekla: "Všichni jsme se těšili, že se nám to podaří. Provozní podmínky jsou nyní pro útulky a kliniky velmi náročné. Jednotlivci, se kterými spolupracujeme, se den co den snaží zlepšit život těchto zvířat, ale bez základních prostředků, jako je elektřina, topení a osvětlení, toho i při nejlepší vůli mohou udělat jen velmi málo. Jsme velmi vděční organizacím z jiných zemí, které se zapojily do naší podpory a umožnily nám tak pomoci ještě více zvířecím rukojmím války. Se správnou pomocí můžeme přispět k tomu, aby nevinná zvířata v důsledku probíhající krize nespravedlivě netrpěla."

Foto: Pexels.com