22.05.11 Život s kočkou

Nadměrná péče o srst

Stále olizování a úprava srsti může mít několik příčin. Možná vás jako první napadnou blechy – ano, cizopasníci jsou opravdu jednou z možností, ale dalším důvodem může být například stres…

 

Kočka se olizuje zejména proto, že si tak odstraňuje odumřelé chlupy. Při olizování si je ostrými papilami na jazyku "vyčesává" a tím si  obnovuje srst. Olizování je systematické a pečlivé, kočka nezapomene na žádné místečko na těle. Kam nedosáhnou přímo jazykem, pomáhá si packami vlhkými od slin. Důkladná očista probíhá i po krmení, což symbolicky znamená, že je po jídle a cítí se sytá. Jenže někdy je olizování nadměrné… Pokud zpozorujete,  že kočka věnuje nějakému místu zvýšenou pozornost a olizuje se tam častěji, pořádně ji prohlídněte. Může jít o zranění, klíště nebo kožní onemocnění. Olizuje-li se častěji na pohlavních orgánech nebo v okolí konečníku, může jít o zánět dělohy, močové kameny či zažívací potíže. V těchto situacích neváhejte a navštivte co nejdříve vašeho veterináře.

 

Příčiny

Kočka by péči o srst zanedbávala jen zřídka. Naopak přehnaná péče se může objevit poměrně často. Projevy jsou zřetelné především v dolní části zad, na břiše a na vnitřní straně stehen. Ztráta srsti za ušima nebo na zádech způsobená opakovaným, silným škrábáním zadníma nohama je obvykle reakcí na kožní parazity. Pokud si kočka najednou začne naléhavě upravovat a čistit srst, měli byste zkontrolovat, zda nemá blechy. Kočku vyčešte nad bílou podložkou (papírem, prostěradlem), pokud má blechy, uvidíte černá snítka blešího trusu. Kočka si neustálým škrábáním může způsobit velmi nepříjemné podráždění kůže. Opakované upravování srsti může vést až k tomu, že postižená místa budou téměř holá. Těmto stavům byste se měli snažit zabránit a všímat si chování svého mazlíčka. Nadměrnou péči o srst ale může způsobit také stres (z omezení volného pohybu, z druhé kočky nebo nového člena domácnosti apod.). Kočku totiž hlazení a vyčesávání odumřelých chlupů uklidňuje. Všechny kočky mohou trpět stresem, když se nudí nebo jsou úzkostné. Říká se, že obzvlášť náchylné jsou siamské, barmské a habešské kočky.

 

Co dělat?

Pokud jsou důvodem blechy, hlavním úkolem je „odblešení“. Kočka při olizování srsti může blechu spolknout a hrozí jí i tasemnice (blechy jsou jejich přenašeči). Ovšem nestačí ošetřit pouze zvíře, protože cizopasníci jsou také v jejím pelíšku a dalších částech bytu. Kromě kočičí srsti totiž zanechávají blechy svá vajíčka v pelíšku, kobercích, ložním prádle nebo ve štěrbinách v podlaze. Blechy mají rádi teplo, takže díky teplým létům a ústřednímu topení jich neúměrně přibývá. Poraďte se s veterinářem a kupte vhodné antiparazitikum (například tekutou pipetu), vstřebá se do těla a zahubí blechy při kousnutí. Pipetu stačí kápnout na zadní stranu krku. Účinná je obvykle jeden měsíc. Přečtěte si pokyny uvedené na preparátu a případně se i poraďte s veterinářem. Další možností jsou také obojky proti blechám. Pro kočky, které se volně pohybují venku, ale mohou být nebezpečné (hrozí zachycení a uškrcení).

 

Stres

Stres vyvolaný nudou nebo uzavřením zmírněte tak, že poskytnete kočce více podnětů. Vhodná je například soustava škrabadel a odpočívadel, zkusit můžete také různé interaktivní hračky. Je-li stres vyvolán jinými kočkami, snažte se příčinu odstranit (například kočky separovat). Je vhodné věc konzultovat i se zvířecím psychologem, který vám poradní vhodnou terapii (například Bachovy esence apod.). Někdy se úzkost může objevit v době, kdy je kočka ponechána delší dobu o samotě. Zkuste kočce věnovat více pozornosti, hrajte si s ní a  v době vaší nepříjemnosti nechte v blízkosti jejího pelíšku vaše nedávno nošené oblečení, na kterém bude váš pach. Díky tomu bude mít kočka větší pocit bezpečí.

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta;