Dle statistik se nádory mléčné žlázy objevují u zvířat stále častěji, pravděpodobně to úzce souvisí s rostoucím průměrným věkem psů a koček. U fen se vyskytují více nádory nezhoubné, u koček více zhoubné.
Zhoubný, nebo nezhoubný?
Přesnou diagnózu samozřejmě zjistí až veterinář po histologickém vyšetření. Vizuálně lze však shrnout určité charakteristiky. Nezhoubný nádor bývá jeden, roste většinou pomalu, je ohraničený a mívá pravidelný tvar. Zvětšuje se většinou po říji. Zhoubný nádor může růst rychle i pomalu a bývá vícečetný (v jedné nebo více částech mléčné žlázy) anebo špatně ohraničený, tj. těžko se nahmatá, kde začíná a kde končí. Bohužel zhoubné nádory většinou rychle metastazují, nejčastěji do plic. V konečném stadiu mohou mokvat.
Jak zvířeti pomoci?
Jestliže u fenky najdete jeden malý nádor, můžete vyčkat, zda a jak rychle bude růst. Lepší je však vypravit se rovnou k veterináři, který nález „odborným okem“ zhodnotí. Pokud však zjistíte nádorů více (může se jednat i o drobounké útvary), je nutné co nejdříve zajít na vyšetření na veterinu. Včasný zákrok u zhoubného nádoru, který ještě nemetastazovat, vede ve většině případů k uzdravení.
Prevence
Pravidelně (každý měsíc) prohmatejte fence celou mléčnou žlázu, abyste si případných nových útvarů všimli co nejdříve.
Zbytečně neodkládejte operaci ani u nezhoubných nádorů, protože se z nich postupem času mohu stát nádory zhoubné. Útvar, který se dvojnásobně zvětší během jednoho roku, musí být odstraněn. Navíc čím větší nádor, tím větší operační rána.
Jedním z faktorů, které zvyšují riziko nádorů mléčných žláz, je hormonální antikoncepce. Proto pokud ji chcete své feně podávat, vždy by se mělo jednat pouze o dočasné řešení. Pokud neplánujte štěňata je ideálním řešením kastrace.
Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.