23.11.21 Život s kočkou

Najde kočka cestu domů?

Určitě už jste slyšeli nějaký příběh o šikovné kočce, která jako zázrakem našla cestu domů z velké dálky. Je to náhoda, nebo mají kočky šestý smysl, který jim pomáhá, když se ztratí? Na tuto otázku se odborníci snaží odpovědět již dlouhou dobu.
Vědecké experimenty dokázaly, že kočky jsou v hledání cesty domů velmi dobré. V roce 1922 publikovala profesorka Frances Herricková studii nazvanou „Homing Powers of the Cat“. V ní oddělila kočičí matku od jejích koťat a zjistila, že kočka dokázala sedmkrát najít cestu zpět k potomstvu ze vzdálenosti od jedné do čtyř mil. V roce 1954 provedl podobný experiment tým výzkumníků v Německu. Testovali několik koček tak, že je po jedné umístili do velkého bludiště se šesti rovnoměrně rozmístěnými východy. Zjistili, že kočky netrávily čas blouděním po bludišti, ale velmi rychle našly východ. Navíc si kočky v 60 % případů vybraly východ, který směřoval k jejich domovu, i když byl vzdálený několik kilometrů.
Kde se tato schopnost bere?
Někteří vědci jsou přesvědčeni, že to souvisí s magnetickou geolokací (polohy Slunce a magnetického pole Země), jiní se domnívají, že se kočky řídí smyslovými signály a cestu domů najdou pomocí čichu a sluchu. Schopnost orientovat se v prostoru je s největší pravděpodobností vrozená a dědičná. U starých koček je někdy spojena s mírnými obtížemi, které souvisí s poruchami paměti a zhoršeným smyslovým vnímáním.
Nespoléhejte se na zázračný instinkt
Ačkoli kočky mají tuto jedinečnou schopnost, neznamená to, že všechny ztracené kočky najdou cestu domů! Zvlášť pokud jste se přestěhovali, dejte zvířeti čas se zabydlet. Kočka si musí nejprve na nový domov zvyknout a přijmout ho za svůj. Proto se nedoporučuje pouštět jí ven první 3 týdny po přestěhování. V opačném případě by váš mazlíček mohl využít své orientační schopnosti a podniknout neuvěřitelnou cestu do starého domova.
Větší nebezpečí hrozí bytovým kočkám, které neznají venkovní prostředí. V případě, že se ztratí, mohou být dezorientované a vyděšené. Obecně se kočky, které žijí pouze uvnitř, dožívají vyššího věku, protože jsou v bezpečí před úrazy a infekčními chorobami. 
Pokud svou kočičí kamarádku nechcete ochudit o venkovní prostředí, lze ji brát ven na vodítku. Některé kočky to mají opravdu rády. Případně ji můžete vybudovat bezpečnou venkovní voliéru nebo zabezpečit balkon.
Štěstí přeje označeným
Jestliže kočku pouštíte ven, zvažte možnost nechat ji označit mikročipem, případně může mít přímo na obojku váš telefon. Tím zvýšíte pravděpodobnost opětovného shledání v případě ztráty. 
Foto: pixnio.com