25.07.10 Zdraví a nemoci

Nebezpečí číhající na kočku

Kočky jsou zvědavé a své okolí velmi podrobně zkoumají. Jejich návštěv nejsou ušetřeny ani různá zahradní zákoutí, jezírka nebo sklepní světlíky. Proto by měl zodpovědný chovatel podrobně prohlédnout okolí, v němž se kočka  začne pohybovat.

Venku – ale bezpečně!

Pustíme-li kočku ven, měli bychom si odpovědět na následující otázky:

- Není v okolí louka, po které by mohli volně pobíhat psi? Pozor! Kočky bývají sice často obratnější, psi však mají při delších vzdálenostech větší výdrž. Když se pes kočky zmocní, končí to většinou její smrtí.

- Budoucí revír naší kočky by neměly křížit silnice. Právě bytové kočky nedokáží správně odhadnout nebezpečí, které jim hrozí, a důsledky bývají fatální.

- Zahradní jezírka naštěstí nebývají pro kočky nebezpečná, protože se zpravidla bojí vody.

 

Na zahradě

Nejlepší samozřejmě je, když bude kočce připadat zahrada natolik zajímavá, že se jen občas vydá na průzkum nejbližšího okolí. Kvůli tomu nemusíme zahradu kompletně přebudovat, kočky jsou nenáročná zvířata. Rády lezou po stromech, schovávají se do keřů, v létě milují odpočinek na vyhřátých kamenech na terase. I zde jim však hrozí nebezpečí. Mnohé oblíbené zahradní i balkónové květiny bývají pro kočky silně jedovaté. Kdo si myslí, že jeho kočka ví, co smí sežrat a co ne, ten se mýlí – snadno se nechají zlákat i k ochutnání jedovatých rostlin, jejichž konzumace často končívá smrtí. Proto je důležité, abychom sledovali, kterým rostlinám věnuje naše čtyřnohá společnice pozornost. Každá kočka je jiná, některé nejeví o rostliny zájem, jiné si s nimi velmi rády hrají.

Zvláštní pozor je třeba dávat na koťata, pro něž představují jedovaté rostliny zajímavou hračku ke žvýkání. Pokud je chováme, je nutné nebezpečné rostliny odstranit, neboť zvědavost a vynalézavost mláďat nezná mezí. Je tedy třeba uvážit podle chování a osobnosti kočky, které rostliny budeme pěstovat a které nikoliv.

Rostliny pro kočky jedovaté

Uvedeme si ty nejčastěji se vyskytující, které naše kočičí mazlíčky ohrožují. Většina těchto rostlin je nebezpečná i lidem, zejména dětem.

Ocún

Obsahuje velmi toxický kolchicin, má až karcinogenní účinky.

Tis

Prudce jedovatá je celá rostlina kromě červeného míšku, otravy bývají smrtelné.

Oměj

Obsahuje jed akonitin, který patří mezi nejúčinnější jedy na světě a tvoří složku šípových jedu kurare.

Mák

Jedovatá je celá rostlina kromě semen.

Náprstník

Obsahuje jedy digitalin, digoxin a digitoxin. Smrt nastává poruchou srdečního rytmu.

Jalovec

Rostlina obsahuje toxické silice. Požité rozkousané větvičky dráždí zažívací a trávicí ústrojí, ve větším množství vyvolávají zvracení, průjem, změny na játrech a ledvinách, v některých případech i smrt.

Česnek medvědí

Při větší dávce může vyvolat zvracení a průjmy a dokonce i záněty ledvin.

Buxus

Jedovatá dřevina, která obsahuje křečový jed cyklobuxin. Otrava se projevuje zvracením, kolikou, průjmem, svalovou slabostí povrchním dechem a následně zástavou dechu.

Konvalinka

Obsahuje látky ovlivňující srdeční činnost. K otravě může dojít žvýkáním stonku či listů, nebo pojídáním červených plodů. Doma se lze otrávit i vodou z vázy, ve které byly konvalinky.

Sněženka

Obsahuje alkaloidy (nejvíce v cibuli). Otrava se projevuje sliněním, zvracením a průjmem.

* Pokud zjistíte, že vaše zvíře pozřelo část jedovaté rostliny, vezměte s sebou vzorek a spěchejte k veterináři.

* Proti mnoha jedům existují protijedy. V některých případech protijed nemáme a léčba otravy je pouze symptomatická = tlumí se klinické příznaky otravy.

Článek vyšel v časopise Praktik http://praktik.pvsp.cz/default.aspx