28.05.16 Výživa

Nechat misku k dispozici po celý den?

Malá koťata chodí jíst několikrát denně, proto je dobré nechávat jim misku se suchým krmením k dispozici po celý den. Na rozdíl od psů nemají tendenci se přejídat.

Dejte pozor také na teplotu jídla. Kočky mají nejraději teplotu okolo 35-38 stupňů, připomíná jim to totiž čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám konzervu z lednice, tak ji rozhodně nechte ohřát na pokojovou teplotu. Délka doby, kdy můžete nechat jídlo v misce, závisí na ročním období a pokojové teplotě. V létě by čerstvé krmivo nemělo být necháno venku déle než 20 minut. Koťatům by měly být předkládané menší porce krmiva častěji. Je lepší dát jim jen lžíci nebo dvě každé tři hodiny, než riskovat zkažené jídlo. Pokud kočka nespotřebuje celou konzervu, zbytek jídla by měl být uchován v chladu. Ideální je překrýt konzervu ještě folií. Misky po každém jídle umyjte. Kočky jsou velmi čistotné a nesnášejí zašpiněné mističky.

Bez soli
Vzhledem k jednoduchosti jsou nejběžnějším způsobem, jak krmit kočku, granulovaná krmiva či konzervy. V posledních letech tento typ stravy zaznamenal velký kvalitativní skok, takže naleznete na trhu krmiva, které obsahují vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a mají vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Podíl bílkovin by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také ty produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich močovému ústrojí.

Jak často krmit?
Dospělou kočku je lepší krmit několikrát denně. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí nechat ji přes noc. Kočka je totiž noční lovec. Ideální jsou pro dospělou kočku 2-3 porce denně v pravidelných intervalech. Kočky mají rády rituály, například krmení v 7h a pak okolo 17h. Důležitý je také pitný režim. Jeho nedodržování může mít vážné zdravotní následky, jako jsou například nemoci močových cest. Ideální je, když kočka vypije cca 150 ml vody denně. Misky s čistou vodou nechávejte rozmístěné na různých místech po bytě. Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě. Na trhu jsou k dostání speciální kočičí fontánky.