14.12.13 Život s kočkou

Nečistotné kotě

Mám doma tři měsíce britské kotě, které je pět měsíců staré. Když jsem ve škole, je v mém pokojíčku, kde má záchodek, žrádlo a pití. Na toaletu chodí, ale když jsem právě ve škole nebo je noc nebo když ji omylem přivřu do pokojíku, tak se mi vyčůrá nebo vykaká za dveře. Už se to stává, i když se večer třeba díváme na televizi nebo ráno když snídám. Už nevím, co mám dělat. Stelivo má čisté. Koberec jsem umývala čističem na koberce a okenou, ale žádná změna. Když jsem ji měla první dva týdny, tak mi dělala něco podobného, ale na postel, kterou nepoužívám. Pak to přestala dělat a najednou zase. Co s tím?

Odpověď:
Bohužel takto na dálku nevím, proč to vaše kočička dělá. Možná jí vadí omezený prostor nebo samota – jestli je to možné, nechte ji pohybovat po celém bytě a přidejte ještě další jeden nebo dva záchodky na různá místa. Ale je možné, že má jen špatně umístěnou toaletu – měla by být dost daleko od misek s jídlem a od pelíšku, kde spí. Pro jistotu bych přidala jeden záchodek i do pokoje, kde se převážně zdržuje.
Kdyby to nepomohlo, bylo by dobré nechat jí vyšetřit moč – je možné, že má v močovém měchýři drobné krystalky a písek, které jí způsobují bolest a podráždění. Britské kočky tím trpí často.
Podrobně o kočičí nečistotnosti pojednává knížka „Babo, raď! Když kočka ignoruje záchod“ (mohu poslat).

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz