Nedejte blechám a klíšťatům šanci

Majitelé domácích zvířat často podceňují boj proti blechám a klíšťatům. Včasná prevence jejich výskytu je přitom nejlepší metodou, jak ochránit zdraví domácích mazlíčků.

O přítomnosti těchto parazitů mnohdy nemáme ani tušení. Například lidským okem vidíme jen 5 % dospělých jedinců bleší populace. Dalších 95 % blech se na zvířeti a v domácnosti vyskytuje ve formě mikroskopických vajíček, larev a kukel. Nebezpečí klíšťat a blech spočívá v jejich schopnosti rychlého šíření a ve snadném přenosu nemocí na zvířata a lidi.


Malý velký nepřítel
S příchodem jara začínají vyvíjet aktivitu klíšťata, která běžně parazitují na domácích a divokých zvířatech, jejichž krev potřebují ke svému vývoji. Během sání ale může klíště přes své slinné žlázy přenést na zvíře nákazu. Když se klíště zakousne, na kůži zvířete se může objevit kožní reakce v podobě otoku a zarudnutí. „Klíšťata mohou být přenášeči vážných onemocnění, jako je lymská borelióza, která je přenosná také na člověka. Velice nebezpečná může být i tzv. klíšťová obrna. Nejdůležitějším faktorem při ochraně proti přenosu nemoci je zkrácení doby sání. Doporučujeme zvíře chránit pravidelnou aplikací účinných preparátů, například Preventic obojkem. Již přisátá klíšťata jsou do 48 hodin od aplikace obojku usmrcena účinnou látkou amitraz,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková. Navíc obojek působí na parazity i dotykově a chrání tak celé tělo zvířete až čtyři měsíce a nemusí se sundávat v průběhu koupání.


Jedna blecha naklade až 2250 vajíček
Druhým velkým rizikem pro zvířata jsou blechy, které jsou aktivní během celého roku a mají mimořádnou rozmnožovací schopnost. Blecha naklade minimálně 25 vajíček denně. Přitom jedinci objevení na zvířeti reprezentují jen 5 % bleší populace přítomné v domácnosti. „Kromě nepříjemného svědění zvířatům hrozí možný vznik alergií nebo nákaza tasemnicí psí, která je přenosná i na člověka. „Pes i kočka mohou při olizování polknout blechu, která ze sebe uvolní zárodek tasemnice,“ varuje MVDr. Zelinková.


Preventivní péče během celého roku se vyplatí
Jakou tedy zvolit účinnou ochranu proti parazitům? Při koupi se řiďte nejen velikostí zvířete, ale také časem, který budete pravidelné péči o zvíře věnovat. Jednoduchou ochranu psů proti klíšťatům představuje antiparazitární obojek „Používání obojků bych ale obecně doporučila spíše pro „venkovní“ psy, ne pro zvířata, která žijí v domácnosti a jsou v úzkém kontaktu s dětmi. V takovém případě doporučuji volit raději jako formu ošetření moderní pipety, tzv. spoty“ říká MVDr. Zelinková.
Například přípravky Effipro a Duowin představují celkovou preventivní péči proti blechám a klíšťatům. Oba přípravky lze aplikovat klasicky pomocí spreje, kterým lze navíc ošetřit také pelíšek zvířete, nebo pomocí moderní pipety. „Veterinář vám pomůže zvolit množství účinných látek v pipetě podle hmotnosti vašeho zvířete. Přípravek nakapete pomocí pipety na kůži psa nebo kočky v místech, kde si jej nemohou olízat. Místo aplikace je popsáno v přiloženém návodu a u jednotlivých preparátů se může lišit. Po správné aplikaci působí vysoce účinné látky proti klíšťatům až po dobu jednoho měsíce,“ uvádí MVDr. Gabriela Zelinková z Virbacu a dodává: „Přestože jsou některá antiparazitika na trhu volně dostupná, vždy svůj výběr a aplikaci konzultujte s veterinářem. Při nesprávném výběru můžete i ohrozit zdraví svého mazlíčka. Například pro kočky jsou některé výrobky silně toxické, proto volte jen speciální kočičí antiparazitika, například Effipro Cat.“

Zásady:

1) Ošetřujte psa pravidelně po celý rok.

2) Přípravky aplikujte na místa, kde si je zvíře nemůže olízat.

3) Ošetřujte pravidelně prostředí v domácnosti vhodným insekticidem, pravidelně luxujte koberce a pohovky

4) Perte pravidelně polštářky a pokrývky, kde zvíře přebývá.

5) Nezapomeňte také vhodným sprejem dezinfikovat vaše auto.

6) Výběr účinné látky a aplikační formy konzultujte s veterinářem.