07.09.14 Život s kočkou

Nejoblíbenější místa pro hlazení

Chcete svou kočku potěšit? Zjistěte, která jsou její nejoblíbenější místa pro drbání a hlazení. Určitě vám za to poděkuje.


Ačkoli je každá kočka jiná a každá dává přednost trochu něčemu jinému, něco mají přece jen společné. Podrbání na lících a bradě snad žádná neodmítne. Susan Soennichsen a Arnold Chamove na katedře psychologie Masseyské unierzity na Novém Zélandu se rozhodli zjistit, kde jsou kočky nejraději hlazeny. Provedli proto výzkumnou studii týkající se reakcí koček na mazlení. Výsledky byly publikovány ve školním časopise Anthrozoos.

Soennichsen a Chamove prováděli experiment s devíti různými kočkami. Každá byla mazlena po dobu 60 minut na čtyřech různých místech jejího těla, kde mají kočky drbání nejradši. Kde to bylo?

1. Mezi ušima a očima (tam se nacházejí temporální pachové žlázy umístěné na horní části tváře).

2. Na bradě (nachází se zde periorální pachová žláza).

3. Dolní části zad u kořene ocasu (v blízkosti ocasní pachové žlázy).

4. Na jednom ze tří míst, kde se nevyskytují žádné pachové žlázy: hlava, záda, hrudník.

Výsledky experimentu ukázaly, že kočky silně preferují mazlení mezi ušima a očima na horní části tváře (oblast temporální žlázy), naopak nejméně se jim líbilo hlazení na spodní části zad v blízkosti ocasu. Na druhém místě skončila oblast okolo brady a místa na hlavě, zádech a hrudníku.

 

Vědci se domnívají, že kočky si přejí být nejvíc hlazeny na tvářích, protože jsou schopné nás tak označit jejich pachovými žlázami. Je to jejich způsob, jak si nás označkovat. Proto se také třou tvářemi o různé předměty a nábytek.

 

Ať už tedy vaše kočka preferuje jakoukoli oblast, mazlete ji něžně a jen v době, kdy si to ona sama přeje. Pak budete mít doma spokojeného vrnícího společníka.