19.11.07 Plemena

Německý rex

Historie

Koťata s kadeřavou srstí se občas v chovech objevovala, ve Spojených státech i v Evropě, do roku 1950  však tato zvláštnost zůstala bez povšimnutí. Teprve potom začal ve Velké Británii cílený chov, který vedl ke vzniku plemen devon rex, cornish rex a si-rex, v Berlíně byl v padesátých letech započat chov německého rexe. Neudržel se ale, a v roce 1999 bylo toto plemeno v Německu považováno za témeř vymizelé. Naštěstí se nadšení chovatelé pustili do znovuzaložení chovu a ten v dnešní době vzkvétá. Zajímavostí je, že v chovech v  Oregonu a v Kalifornii, které se věnovaly kočkám plemene rex,  se objevila podobná varieta se stejnými geny jako německý rex, její chov ale  dlouho na americkém kontinentě nepokračoval.

Standard

Německý rex je jedno ze čtyř plemen rexů, koček s kadeřavou srstí. Dosahuje hmotnosti 3-5 kg. Stavbou těla se podobá obyčejné domácí kočce, její srst je ale mírně zvlněná, jakoby po trvalé.  Tělo je středně velké, silné a svalnaté, ale nikdy masivní nebo podsadité. Hruď je z profilu zakulacená a vysloveně silná. Záda jsou od ramen až po trup naprosto rovná. Standard german rexe předepisuje jemné středně dlouhé nohy. Tlapky jsou výrazné a mírně oválné. Ocas je středně dlouhý. Má silný kořen a směrem ke špičce se mírně zužuje.Žádoucí je dobré osrstění.

Hlava plemene german rex je zakulacená s dostatečnou šířkou mezi ušima. Vnější linie hlavy by měla téměř rovně stoupat od tváři ke špičkám uši. Má vystoplé lícní kosti. Uši jsou nápadně velké a mají širokou základnu. Jejich špičky jsou mírně zaoblené. Vnější strana by měla být hustě porostlá jemnou srsti. Nos má u kořene mírné prohnuti. Středně velké oválné oči jsou dostatečné vzdáleny od linie nosu, jsou posazené spíše směrem ven. Jsou dosti otevřené a mají zářivou barvu. Barva očí by měla ladit s k barvou srsti, u tohoto plemene je žlutá nebo zelená.

Srst german rexe je na dotek měkká a sametová. Je krátká, plyšová a zřetelně zvlněná nebo kadeřavá. Chybějící pesíky propůjčují srsti jedinečnou strukturu. Zvlnění je plně vyvinuto většinou až ve věku jednoho či dvou let. Hustota srsti se pohybuje od řídkého měkkého pokrytí po hustou stejnoměrnou strukturu. Hmatové chlupy jsou zvlněné. Standard povoluje všechny barvy. Je povolen jakýkoli podíl bílé barvy.

Povaha

Nesmírně  přítulná a oddaná kočka, přátelská a velmi společenská. Je hravá, bez problému navazuje přátelství s dětmi, psy či jinými kočkami.

Péče

Pro kočku tohoto plemene je vhodný majitel, který jí může poskytnout společnost a péči po celý den, nehodí se tedy do rodin celodenně zaměstnaných chovetelů, ledaže by měli více koček, které si budou navzájem dělat společnost.

 

-zs-

Použité prameny:

Wikipedia

David Taylor: Velká kniha o kočkách, Gemini 1992

Caroline Davis, Elizabeth Perry: Choosing and Raising a Cat, Hamlyn 2005

Foto: Wikipedia