Nemoci pohlavního ústrojí feny
Mezi příznaky pohlavních onemocnění u feny patří zejména jakýkoliv silnější výtok z vulvy (s výjimkou hárání). Hnis ve vulvě, který si feny neustále olizuje, může signalizovat pyometrii (hnisavý zánět dělohy). Pokud fena krvácí mimo období hárání, jde o známku nádoru na vaječníku, děloze, nebo vagině. U feny můžeme pozorovat velkou žízeň a zvýšené vylučování moči.
Ve všech těchto případech vyhledejte veterinárního lékaře. Neléčený problém může vést k otravě krve či selhání ledvin.
Fena obvykle dospívá ve věku 8 až 12 měsíců, jestliže nezačne hárat do 20 měsíců, poraďte se s veterinářem.
Poruchy hárání nastávají tehdy, nezačne-li fena hárat v předpokládaných cyklech, tj. zhruba jednou za šest až osm měsíců. Může přestat hárat úplně, nebo může v některých cyklech vynechávat. Jde pravděpodobně o poruchu stimulace pohlavní žlázy. Je zapotřebí se snažit obnovit cyklus, nejpravděpodobněji pomocí prášků či injekcí, které Vám veterinář předepíše. Pokud bychom se o obnovení cyklu nesnažili, můžeme v budoucnu čekat závažné problémy u feny (zánět dělohy).
Nervová (falešná) březost se projevuje zhruba tři měsíce po háraní. Na feně pozorujeme chování, jako kdyby byla březí (hraje sis botami, mohou jí natéct bradavky a pokud bychom je stlačili, vytéká mléko). Je zapotřebí zavést dietu, která pomůže zastavit tvorbu mléka, dále odebreme feně všechny hračky a pokud na ní pozorujeme úzkost, chvění, nechuť k jídlu nebo k jakékoliv aktivitě, podáváme feně léky, zastavující úzkostné stavy.
Vaginitida se projevuje hnisavými výtoky z vulvy, které jsou způsobené většinou pářením. Tuto nemoc léčíme antiseptickými výplachy nebo podáváním antibiotik.
Nádory prsu mohou být stejně jako u lidí buďto zhoubné nebo nezhoubné. Většinou se neobjeví jen jeden prsní nádor, ale objeví se jich několik, které jsou špatně vymezitelné. Je velmi nutné, abychom fenu v oblasti mléčných žláz dvakrát až čtyřikrát ročně kontrolovali a při jakýchkoliv pochybnostech ihned kontaktovali svého veterináře. Prsní nádory se odstraňují vždy chirurgicky. Většinou jsou nutné dvě operace, po prvním zákroku následuje asi po dvou měsících druhý.
Nemoci pohlavního ústrojí psa
Varujícím příznakem je výtok kalné tekutiny z močové trubice.
Veterinář Vám doporučí vhodná antiseptika, po kterých by tento problém měl vymizet do několika málo dnů.
Je důležité kontrolovat varlata, zvláště u starých psů. Jakékoliv zvětšení varlat by mohlo signalizovat nádor varlat, jehož léčba vyžaduje chirurgický zásah.
V případě výskytu této nemoci se u psů doporučuje kastrace.
Nečastější je onemocněním prostaty. Nejprve pozorujeme zvětšování prostaty, problémy s vyměšováním a teprve později problémy s močí. Na zvířeti můžeme pozorovat celkovou únavu a zhoršení zdravotního stavu. Psovi musíme podávat antiandrogenika, která zajistí zmenšení prostaty a případně Vám veterinář předepíše antibiotika, aby pes nedostal infekci.
Text: Veronika Hůlová
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.