02.11.07 Zdraví a nemoci

Nemoci trávicího traktu

Hlavními příznaky onemocnění trávicího traktu je zvracení,  průjem a zácpa,  případně ještě zápach z tlamy.

 

Zvracení

Jelikož pes rychle potravu hltá, někdy ji ani pořádně nerozkouše či sní po sobě několik odlišných jídel, může zvracet. Ovšem pokud dochází k zvracení často, je pravděpodobně nemocný. Důležité je zjistit, zda pes zvrací v závislosti na podání stravy a tekutin a nebo  i v delší době po krmení.

Pokud Váš pes zvrací často, jde pravděpodobně o poruchu v trávení. V případě zvracení nepodávejte psovi během 24 hodin žádné jídlo a pokud i po té bude pes zvracet (pravděpodobně z nedostatku jídla už jen žaludeční šťávy), navštivte veterináře, který pejskovi břicho prošetří a odebere vzorek krve k rozboru.

Jestliže na svém psovi pozorujete nafouknuté břicho, dávení ne však zvracení, jde o torzi žaludku. V tomto případě je nezbytně nutné v nejbližší době vyhledat lékaře, neboť torze žaludku způsobuje do několika hodin smrt.

 

Průjem

Průjem je vyvolán zánětem střev.

Pokud má Váš pes průjem, nechte ho zhruba 24 hodin bez jídla a bez větší tělesné námahy. Po uplynutí této doby mu začněte pomalu podávat jídlo. Začněte jídlem lehkým - bílé maso s vařenou rýží, postupně zavádějte to, nač je zvyklý. Pokud průjem neustoupí, navštivte veterinárního lékaře. Pro stanovení diagnozy je důležitý charakter stolice, může být velmi řídká, potažená hlenem, s kousky nestráveného jídla, měkká či naopak tužší, důležitá je její četnost a množství. Ve stolici se také může objevit krev, čerstvá, sytě červená nebo strávená, tmavší.

 

Zácpa

Zácpa je způsobena hromaděním trusu v částech, kterými končí střeva, a může být úplně zastaveno kálení. Příčinou zácpy je obvykle majitelův nezodpovědný přístup ke krmení psa. Pes obvykle trpí zácpou po kostech. Ne vždy musejí psi po požití kostí takto reagovat. Obvykle záleží na složení ostatní potravy, kterou pes s kostmi snědl. Také velmi záleží na věku psa a na funkčnosti střev. Pokud by Váš pes trpěl moc často zácpou, je zapotřebí navštívit veterináře, protože Váš pes může mít méně funkční játra. Pozor na ostré předměty, které mohou játra poškodit - možnost i protržení jater a to i zde zmíněnými kostmi. V takovém případě je zapotřebí vyhledat okamžitou veterinární pomoc a provést chirurgický zákrok. Pokud byste tak neudělali, mohlo by psovi protržení střev způsobit až zánět v dutině břišní. Pes trpící zácpu se snaží velmi často kálet,avšak úplně bezvýsledně či jen vyloučením hlenů někdy i s krví. Tato nemoc může být provázena bolestivými příznaky. Často přejde sama,  avšak pokud by se tak nestalo, je zapotřebí vyhledat veterinární pomoc a poradit se co dělat, aby se případné potíže již  neopakovaly.

 

Zápach z tlamy

Zápach z tlamy není u psů ničím výjimečným, neboť jsou masožravci. Příčinou nepříjemného zápachu z tlamy může být i zubní kámen (viz samostatný článek). Zápach může být způsoben zánětem dásní, na který Vám veterinář předepíše mastičku. V obou případech pomůže psovi pravidelné čištění zubů.

V krajním případě mohou být příčinou metabolické poruchy, například nemoc ledvin.

 

Text: Veronika Hůlová