01.05.14 Zdraví a nemoci

Nepříjemné bodnutí

Bodnutí hmyzem, ať už vosou nebo včelou, patří k běžným incidentům především v letních měsících. Velmi často majitelé zvířat zpanikaří, přitom naprostá většina případů končí šťastně... Ale co dělat, když nastanou komplikace?

Zdravotní obtíže nastávají jen tehdy, pokud má zvíře alergii na hmyzí jed, a dostalo štípanec do jazyka nebo na něj zaútočil celý roj. Pokud nevíte, jak reaguje váš mazlíček, buďte obezřetní. Nejprve ponechte zvíře v klidu a následující půl hodiny ho mějte pod dozorem. Jestliže se objeví dýchací obtíže nebo neklid, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc. Pokud proběhne půl hodina bez známek narušení celkového zdravotního stavu (otok místa bodnutí a jeho bolestivost je běžný jev), můžete si oddechnout. Stejně však dopřejte svému zvířecímu společníkovi klidný den na zotavení, pravděpodobně bude víc pospávat a víc pít. Veterináře vyhledejte v každém případě, pokud došlo k vícečetnému bodnutí, nebo je-li poranění uvnitř tlamy. Buďte opatrní zejména u zvířat, které trpí srdečním nebo chronickým dýchacím onemocněním. Doma vždy mějte po ruce tabletku antihistaminika (např. Zyrtec), kterou můžete podat v případě obav z komplikací. Případně, když víte, že je vaše zvíře alergické, mějte antihistaminikum vždy u sebe.

Homeopatika a alergická reakce

Využít můžete také homeopatické léky. Při bodnutí včelou, vosou či sršněm může dojít k šoku, případně alergické reakci. Pro tyto případy je vhodné mít k dispozici léky APIS MELLIFICA 30 CH a ACONITUM NAPELLUS 9 CH. Zejména okamžité podání léku APIS MELLIFICA 30 CH, ještě před tím, než nastala alergická reakce, může komplikacím zabránit. V případě, že u postiženého zvířete pozorujete nastupující alergickou reakci, neváhejte se obrátit na veterináře. Homeopatika podávejte pouze jako podpůrnou léčbu.

 

Zdroj: internet a Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz