19.11.11 Výchova a výcvik

Nepřímé tresty

Při výchově psa je nutné nejen vědět, jak správně odměňovat, ale i jak trestat. Možná pro vás některé psí chování představuje problém (štěkání na návštěvy, skákání po lidech atd.), jenže pro psa jsou to normální projevy. Vždyť všichni psi štěkají, vyskakují na starší zvířata, aby jim olízli pysky atd. Bez přiměřené výchovy se váš mazlíček bude chovat nadále přirozeně – prostě jako pes.

 

Je tady výhradně na vás, abyste naučili psa způsobům chování, které vyhovují vašim potřebám, a vybudovali vzájemný vztah na harmonii a porozumění.

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že důvodem špatného chování často bývá nevědomé tolerování zlozvyků v minulosti (a někdy dokonce odměňování). Typickým příkladem je třeba skákání na lidi. Rozpomeňte se, jestli jste náhodou malému roztomilému štěněti skákání netolerovali… Vždyť ono to bylo tak roztomilé, jak vás malý psík po příchodu vítal. Jenže pokud jste mu to už tenkrát nezakázali, proč by toho měl dneska nechat? Psi rozhodně nejsou hloupí a registrují vaše chování. To, co jim jednou povolíte, si nárokují stále znovu.

Od dnešního dne musíte postupovat důsledně, ale zároveň pozitivně! Lze vůbec trestat psa „pozitivně“?  Zkuste se zamyslet. Většina nevhodných projevů chování souvisí s některým předmětem (rozkousané boty, vybraný odpadkový koš, rozhrabaný záhonek), nebo se to děje na jednom místě (čůrání v bytě, lezení na křeslo). Jednou z možností je, že trest vyjde přímo z „objektu“, nikoli od vás.

 

Příklady

Pes i přes zákaz leze do křesla: Možná to znáte z vlastní zkušenosti, i když psa od křesla stokrát odeženete, vyšplhá se do něj zase a znovu. Možná to dělá v době vaší nepřítomnosti nebo v noci. Jenže chlupy jsou jasný usvědčující důkaz. Řešení? Křeslo omotejte oboustranně lepící páskou, sami ho sice nebudete moci nějakou dobu používat, psovi však zkazíte chuť nadále se v něm rozvalovat („Au to tahá. Ošklivé křeslo!“)

Pokud váš pes krade jídlo ze stolu, vezměte si na pomoc plech na pečení. Umístěte ho na stůl tak, aby k němu měl přístup jen z jedné strany (ostatní strany zataraste židlemi). Plech nechte alespoň 15 cm přečnívat přes kraj stolu. Dozadu (co nejvíc z dosahu), položte kus salámu,nebo jinou neodolatelnou dobrotu. Když se k ní bude chtít dostat, pravděpodobně shodí i plech. Leknutí a nepříjemný zvuk ho od dalších krádeží odradí.

Hrabe se váš pes v koši na odpadky? Strčte do něj pár nafouklých balónků, které potřete sádlem, nebo jinou dobrotou a dejte na něj starý papír (třeba od uzenin), uvidíte co nepříjemný zvuk způsobí…

 

Účinné řešení

Nejlepší tresty jsou ty, při kterých to pořádně bouchne a pes se skutečně lekne. Dejte si však pozor, aby se při tomto nepřímém trestání neporanil (například spadnutý plech by psa miniaturních rozměrů mohl poranit). Tresty vztahující se k předmětu, o který má zájem, mají skutečně ohromný účinek, protože padají přesně v době, kdy se pes nevhodně chová.

 

Zapamatujte si, že chování, které není odměňováno, ztrácí na intenzitě, trvalosti nebo frekvenci, zatímco chování odměňované nebo jednoznačně nezakázané na intenzitě přibírá.

 

Správné načasování

Nikdy psa netrestejte za to, co způsobil před několika minutami nebo dokonce hodinami! Pokud ho nechytíte při činu, zapomeňte na trest! Váš pes by nepochopil, co od něj chcete. Když se pes chová nevhodně, máte přibližně 3 vteřiny, abyste ho přísným „Ne“ či „Nesmíš“ napomenuli přímo na místě.

 

Používejte rozum, ne svaly

Snažte se vyvarovat fyzickým trestům. Například třepání šíjí psovi signalizuje „Teď mě zabije“. Psi totiž používají tento způsob uchopení, když chtějí svou kořist umlátit o zem, nikoli, aby potrestali svého protivníka a už vůbec ne tehdy, aby tak vychovávali svá mláďata. Tvrdé tresty jsou tím nejrychlejším způsobem, jak zničit důvěru psa ve svého majitele. Metody, které způsobují bolest, poškozují vazbu mezi člověkem a zvířetem. A použití násilí neřeší příčinu špatného chování. Násilí vede k tomu, že pes své nevhodné chování pozdrží nebo se u něj vyvine chování založené na vyhýbavosti. Stručně řečeno, pes spolupracuje ze strachu před trestem. A tvrdé tresty mohou vést i ke zkratovému jednání (plodí strach, který může vést až k agresi).

 

Závěrem

Vezměte situaci do svých rukou a uchopte to za správný konec. Důležité je udělat si na psa čas, pozorujte ho a odstraňte příčinu nežádoucího chování, nikoli příznaky. Nabízejte mu alternativní činnost (aportování míčku, podání pac), prostě něco, co váš pes rád provede a vy budete mít důvod ho pochválit (chvalte ho i za činnosti, které udělal správně). A hlavně – buďte při výchově důslední!

Zdroj: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011