27.08.11 Život s kočkou

Nesnášenlivá kočka

Mám sedmiletou, nekastrovanou kočku žijící v bytě. Pořídili jsme si ji jako kotě. Má takovou speciální povahu odjakživa – moc se nemazlí, ale je zároveň citlivá, inteligentní a na mě je hodně závislá.Dále máme 3 roky kocoura, kterého jsme našli. V té době mu byl přibližně rok. Je to takový nesmírně chytrý mazel s vyloženě přátelskou povahou. Je kastrovaný. Kočka ho odjakživa nenávidí, první 2 měsíce ho vyloženě terorizovala. Teď ho trpí, ale nerada a stále má období, kdy přitvrzuje. On není žádný blbeček, ale vzepře se jí málokdy. Od té doby, co ho máme, tak kočka i dost často koná velkou potřebu jinam (nejraději do vany). Nepomohlo ani oddělit jim wc. Teď jsme 2 měsíce přestěhovaní a kočka zatím chodí naštěstí jen na kočičí toaletu, nicméně její vztah ke kocourovi se ještě zhoršil (možná v tom hraje roli stres ze stěhování). Je mnohem agresivnější, kocour už se ani v klidu nenají. Nemáte nějakou radu? Kocoura je mi prostě líto. Zdá se, že on nás má hrozně rád (my jeho taky) a dávat ho někomu jinému ho nechceme, ale občas je na něj kočka tak zlá, že o tom uvažuji.

Některé kočky jsou svou povahou nesnášenlivé a nikdy si nezvyknou na přítomnost druhé kočky, zvláště v malém prostoru bytu. Pro klid obou dvou doporučuji oddělit je dveřmi, kde část výplně bude tvořit mřížka nebo pletivo. Každý z nich by měl mít vlastní záchod a misku s jídlem i vodou. Mohou se tak vzájemně pozorovat a komunikovat spolu, ale nemohou se napadnout a šikanovat. Dohromady je můžete pustit, když je máte pod dozorem.

K navození lepší pohody koček se osvědčily některé preparáty na přírodní bázi, které nijak nezatěžují zdraví. Především je to kočičí feromonový přípravek Feliway – produkt tvářových žlázek. Strčí se do zásuvky (stačí až na 80 m čtverečních), odpařuje se asi měsíc. Navodí uvolnění a „požitkářské“ chování (předení, mazlení, protahování, rozvalování, péči o kožíšek). Stojí cca 750,- Kč. Druhým osvědčeným přípravkem na kočičí agresivní chování je Zylkene. Jde o alfa kasozepin, produkt štěpění kaseinu, který způsobuje celkové uklidnění a pohodu. Jedna kapsle (obsah se vysype do běžného  krmení) přijde na 12 korun, podává se po dobu 4-6 týdnů. Také bych uvažovala o kastraci kočky – velké podráždění mohou mít někdy na svědomí hormony.
Pokud byste chtěla váš případ probrat podrobněji, pak bude lepší se objednat do mé poradny v Brně nebo v Praze.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz