29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
21.03.10 Zdraví a nemoci

Nežádoucí nakrytí

Pokud se vám z různých důvodů nepodařilo fenu uhlídat a máte podezření na nežádoucí nakrytí, není třeba ztrácet hlavu. Březost u feny trvá průměrně 63 dní. Sonograficky se pozná nejdříve po 21 dnech, spolehlivě 30. den po nakrytí. Běžně až 60 % fen z těchto předpokládaných nakrytí není březích. Může se jednat o pouhé podezření majitele, fenka v tu dobu neměla plodné období a i během plodného období nekončí každé nakrytí oplodněním. Je lépe tedy nejprve určit, zda fena vůbec zabřezla. Jaké máte možnosti?

Před potvrzením gravidity

1.    Farmakologické přerušení gravidity hormonálními přípravky, které se podávají injekčně 5., 7., a 9. den po nakrytí. Aplikace těchto látek však znamená vysoké riziko vážných komplikací, např. hnisavý zánět dělohy a narušení krvetvorby, což jsou život ohrožující komplikace. Pokud k nakrytí nedošlo, vystavíte fenku těmto rizikům zcela zbytečně.
2.    Nechcete-li ani v budoucnu další štěňátka, můžete nechat fenku vykastrovat. To je nejlepší provést nejdříve 14 dní po skončení hárání, kdy už není děloha překrvená a fenka je v lepší kondici, z důvodu anestézie. Děloha se vyjme i s embryi, pokud opravdu došlo k zabřeznutí. Tímto zákrokem se zároveň zbavíte starostí s háráním, možným nežádoucím nakrytím v budoucnu, falešnými březostmi, záněty dělohy ve stáří. Významně také snížíte riziko vzniku nádorů mléčné žlázy.

Po potvrzení gravidity

1.    Můžete počkat do doby, kdy je možné graviditu prokázat a po potvrzení nálezu, pokud štěňátka opravdu nechcete, zahájit farmakologické přerušení gravidity. Je to nepříjemný proces. S fenkou musíte docházet na opakované aplikace hormonálních injekcí. Dle typu použitého preparátu je možno podat dvě hormonální injekce nebo je potřeba docházet na injekce denně až do doby, než dojde k potratu, což bývá přibližně 5-7 dní. Léčba vyvolává zánik žlutého tělíska na vaječnících, což je doprovázeno stavy nevolnosti, zvracením, průjmem, krvavým výtokem a celkovým neklidem. Toto řešení doporučujeme v opodstatněných případech.
2.    Smířit se s graviditou, nechat fenku porodit a ušetřit ji tak možných zdravotních rizik, která mohou nastat během uměle vyvolaného přerušení gravidity. Pokud není riziko vznikající graviditou a porodem vyšší, něž u předchozích řešení, tento postup doporučujeme.

Text: Daniela Duchková
www.vetcentrum.cz

Říje a plodné dny

  • Říje trvá přibližně 21 dnů
  • Plodné dny jsou většinou od 9. do 18. dne
  • Nejlépe je hlídat fenku od 7. dne říje