Nezvladatelný výmarský ohař

Bydlíme v panelovém domě a máme jako společníka výmarského ohaře. Náš Arny má nyní 15 měsíců a je to s ním k nevydržení.

Bydlíme v panelovém domě a máme jako společníka výmarského ohaře. Náš Arny má nyní 15 měsíců a je to s ním k nevydržení. Je dominantní, stále štěká a skáče, venku ho nemůžeme pustit, protože začne lítat po okolí a obtěžovat ostatní lidi a psy. Na povel nereaguje, na vodítku tahá. Chodili jsme na cvičák, ale tam nám moc neporadili. Řekli, že máme psa dát pryč nebo si pořídit ostnatý obojek. Měla by jste nějaký tip, jak psa vycvičit? Nebo nějakou školu, kde by nám pomohli?


Musím uznat, že váš problém bude poněkud složitější v tom, že se neobejdete bez intenzivní odborné pomoci! Výmarský ohař je pes se silnou potřebou pohybu, bez zaměstnání je tento pes nešťastný a mohou se u něj projevit různé poruchy chování, které se mohou vystupňovat do stavu, kdy budete opravdu nuceni dát Arnyho pryč. Proto nemeškejte a kontaktujte někoho zkušeného, který vám s výcvikem pomůže. Bohužel jste neuvedli odkud jste, abych vám poradila vhodnou psí školu nebo trenéra ve vašem okolí. Zatím postupujte takto:

1. Pořiďte si Halti ohlávku nebo protitahací kšírky, které psovi zpočátku nasazujte před krmením nebo nějakou příjemnou aktivitou. (Stejně jako se učí nošení náhubku.)

2. Doma a postupně i venku naučte psa jednoduchou věc: slovo hodný = pamlsek. Jakmile se pejsek naučí, že po každém vysloveném slovu "hodný" přijde odměna, tak můžete přejít do rušivějších vlivů, kdy budou ostatní psi v dáli. (Časem budete označováním a odměňováním psa motivovat k požadovanému chování.)

3. Jinak na psa nemluvte, abyste ho zbytečně nemátli. Používejte jen slova - povely, které pes velmi dobře zná. Např. Jeho jméno „Arny, hodný“, „fuj“, „nesmíš“, „sedni“, „k noze“ apod.

4. Vždy vydejte jen jeden povel a trvejte na jeho splnění. Pak ho odměňte, i když jste ho do pozice donutili vy. Teprve potom chtějte povel další, který si opět vynuťte, a zase odměňte pochvalou a pamlskem.

5. Musíte pracovat na upevnění vaší role vůdce, aby se na vás pes mohl spolehnout, že krizové situace vyřešíte za něj. Vyhýbejte se silovým hrám, jako je přetahování se o klacek, honění se apod. Psa zařaďte až na konec smečky - jí až se nají celá vaše rodina, vy vcházíte i vycházíte jako první do úzkých prostorů (dveře, uličky, domov), nenechte ho odpočívat tam, kde odpočíváte vy. Pokud si nejste jisti, zda by se pes po vás mohl ohnat, při jakékoliv manipulaci mu nasaďte náhubek.

6. Zaměstnávejte Arnyho i doma a postupně i venku. Hrajte s ním hry (Vy se mu schováte a on vás hledá. Když vás najde, tak ho pochvalte a odměňte - vhodné pro upevnění přivolání. Schovávejte mu hračky - vhodné pro naučení povelu zůstaň.)

7. Začněte psa učit základním povelům a důsledně požadujte uposlechnutí na jednou vydaný povel.

8. Nejprve psa pamlskem naveďte do požadované polohy (např. sedni), pak vyslovte povel a podejte pamlsek.

9. Nedovolte, aby vás pes vláčel na vodítku! Jak tomu zabráníte? Halti ohlávkou, protitahacími kšírky s kombinací častých změn směru, tempa a rytmu vaší chůze. Vy určujete, kam se kdy půjde. Pes táhne doleva? Na místě se otočte a jděte doprava. Táhne vpřed? Vy se obraťte a jděte vzad. Dejte mu jasně najevo, že o všem od nynějška rozhodujete vy a buďte důslední. Pejska vypouštějte jen na 10 m šňůře, aby byl pod kontrolou. Za jakýkoliv sebemenší pokrok psíka vydatně pochvalte a odměňte. Přihlašte se s Arnym do kroužku poslušnosti, agility, flyballu, obedience nebo coursingu, abyste vhodně vybili jeho temperament a překypující energii. Každá taková aktivita s vašim psem pozitivně posílí váš vzájemný vztah a upevní vaši roli vůdce.

Na dotaz odpověděla Johana Polášková

Ilustrační foto: Michaela Obořilová