Všechny objednávky vytvořené do 19.12. na produkty skladem, odešleme před Vánoci. Od 20.12. do 1.1.2025 máme vánoční přestávku. Všechny objednávky v tomto období budou postupně odesílané od 2.1.2025

Nuda, nebo strach ze samoty?

Máme 15měsíčního bernského salašnického psa. Bydlíme kousek za Prahou, kde máme zahradu 1000 m². Pes nám ničí veškeré věci na zahradě, zahradní nábytek, fasádu, zábradlí, květináče s kytkami atd. Vůbec nevíme, co dělat. Vždy ho k danému místu dovedu a vynadám mu u toho, ale druhý den to udělá znovu. Začátkem roku jsme museli instalovat elektrický ohradník kolem pozemku, protože neustále utíkal, dělal díry v plotě atd. Hodně lidí mi říká, že to je tím, že odjedu pryč v 8h a vracím se kolem 18h. Vždyť mnoho lidí má psa na zahradě, ale musí taky chodit do práce, a pes jim nedevastuje vše, co má v cestě. Můžete mi prosím poradit?

Odpověď:
Je těžké na dálku posoudit, zda váš pes ničí věci z nedostatku jiného zaměstnání, nebo proto, že se bojí být sám doma. V každém případě je potřeba dbát na tři hlavní zásady:
1. Pes musí mít doma stále něco na práci, aby se nenudil.
2. Pes by neměl mít ve svém okolí nic, co nesmí kousat a s čím si nesmí hrát.
3. Se psem je třeba chodit pravidelně ven, aby uspokojil své sociální potřeby i fyzickou aktivitu a aby pak doma hlavně odpočíval.

Ad 1) Vhodnými hračkami jsou například plnicí Kongy či jiné podobné hračky z tvrdé pryže. Bude-li jich mít dostatek a naučí se s nimi zacházet, může do nich dostávat celou krmnou dávku. K tomu mu dopřejte velké hovězí sušené kosti se zbytky šlach, ty vydrží dlouho i velkému psovi. Dobrý je také míč Boomer, který pes nemůže uchopit do zubů a jen ho kutálí. Ale nevím, zda by ho berňák ocenil, spíše ho milují pitbulové, amstafi nebo retrívři.
Ad 2) Pokud jde o zahradní nábytek a květináče, to jsou velká lákadla. Raději je v dosahu psa vůbec nenechávejte. Ostatní (zábradlí apod.) ho musíte cíleně naučit nechávat na pokoji tím, že ho sledujete, jak se na zahradě chová, a pokaždé když věnuje pozornost něčemu nežádoucímu, okřiknete ho a nabídnete mu hned něco, co okusovat může (výše zmíněné hračky) a za to ho pochvalte. Vše musí proběhnout bleskově, aby to pes vždy spojil s tím, co právě dělá. Jinak se to nenaučí a vaše večerní vynadání u zničených věcí samozřejmě vůbec nechápe.
Ad 3) S mladým psem je třeba jít alespoň 2x, lépe 3x denně ven, mimo zahradu. Potřebuje zkontrolovat strategicky důležitá místa, obnovit své značky, potkávat se s jinými psy a komunikovat s nimi. Také potřebuje mít denně spoustu podnětů z venkovního prostředí, aby se na ně naučil správně reagovat. Psi držení většinu času na zahradě bývají bázliví a ze strachu i agresivní, když se setkají s neznámými lidmi, zvířaty či věcmi. Aby byl pes dobře ovladatelný, naučte jej formou hry a s pomocí pamlsků pár základních povelů (především přivolání a ukázněnou chůzi na vodítku). Aby se venku pořádně unavil, hrajte s ním stopovací hry nebo takové, které vyžadují chvilku plného soustředění. Takto zaměstnaný pes nebude mít takovou potřebu stále něco doma dělat a bude odpočívat a těšit se na další společná dobrodružství.

Zvažte však, zda váš pes neničí věci z důvodu tzv. separační úzkosti. Svědčila by pro to poškrábaná fasáda a snahy o útěk. Nevyje, nenaříká, neštěká, když je sám? Deset hodin samoty je více než dvojnásobek doby, která se uvádí jako únosná. Psi jsou zvířata velmi společenská a samotu snášejí těžko. Proto se doporučuje jako maximum 4-5 hodin samoty. Někteří psi vydrží i déle, jiní se nenaučí snášet samotu vůbec a vyvádějí hned, jakmile majitelé odejdou. A právě takovíto psi ničí zařízení bytů a domů, protože to na chvilku odvede jejich pozornost od hrůzy ze samoty, kterou prožívají. Lidé žijící v bytě to řeší tím, že si psa berou s sebou do práce nebo jej dají někomu na hlídání. U vás by bylo vhodné, aby psovi zkrátili samotu například sousedé, kteří bývají více doma a s nimiž dobře vycházíte. Ale bylo by potřeba vašeho psa pomalu naučit v klidu snášet alespoň zkrácenou dobu samoty, aby netrpěl a nahledal náhradní činnost. K tomu existují přesná cvičení, která je ovšem potřeba provádět pomalu, že pes zpočátku vůbec nezůstává sám. Ověřte tedy, zda pes není nervózní při vašem odchodu a brzy po něm a zda se chová o samotě klidně. Pak by stačilo zavést výše zmíněná opatření a věřím, že se stav rychle upraví.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz