11.06.13 Zdraví a nemoci

O endoparazitech pohledem veterináře

Mít za člena rodiny psa nebo kočku je v posledních letech stále populárnější. Ruku v ruce s tímto trendem se však také zvyšuje riziko nakažení parazitárními onemocněními přenosnými ze zvířete na člověka.

Parazitů existuje celá řada, z těch vnitřních patří mezi nejrozšířenější bezesporu infekce škrkavkou a tasemnicí. Jeden z nejvyděšenějších pohledů, který v ordinaci často vídám, je výraz matky dítěte, která nalezla střevního parazita v trusu psa nebo kočičky, se kterou se denně mazlí její dcera či syn.

ŠKRKAVKY

Škrkavky (Toxocara canis, Toxocara cati) parazitují ve střevě psů a koček, kde v dospělosti dosahují velikosti 5 - 15 cm. Koneční hostitelé těchto parazitů vylučují denně trusem do prostředí statisíce infekčních vajíček, která nejsou viditelná okem (dosahují velikosti menší než desetina milimetru). Jedna škrkavka je schopna během jednoho dne vyprodukovat až 200 tisíc vajíček. Ta jsou pak zdrojem infekce pro další hostitele včetně člověka. Vajíčko parazita je navíc schopno ve vnějším prostředí přežívat až několik let. V České republice se vyskytují škrkavky celkem asi u 16 % psů, ale až u 40 % mladých psů do 1 roku. Výskyt u koček činí asi 18-30 %.

Pes a kočka se nakazí pozřením vajíček nebo hostitelských organismů (např. infikované myši, nedostatečně tepelně upravené maso atd.). K nakažení dochází také cestou z matky na štěně resp. kotě. U feny je larva škrkavky dokonce schopna pronikat přes placentu do plodu a štěně se tak již s infekcí rodí. Larvy jsou vylučovány také mlékem a k dalšímu přenosu tedy dochází při kojení. Mladá zvířata jsou navíc k infekci mnohem vnímavější a jejich onemocnění může skončit úhynem. Člověk se nakazí pozřením vajíček, ze kterého se ve střevě vytvoří larvy pronikající přes jeho stěnu do krve a touto cestou se dostávají do celého těla. V místě zachycení vytvářejí zánětlivou reakci. Zvláště vnímavé k infekci jsou děti.

TASEMNICE

Tasemnice jsou dalším střevním parazitem psů a koček. Nejrizikovější z pohledu přenosu na člověka je nakažení tasemnicí zvanou měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus). Pes a kočka se nakazí pozřením mezihostitelů parazita (např. hlodavců), ve střevě se vyvine postupně dospělá tasemnice, která produkuje vajíčka odcházející do prostředí trusem. Člověk se nakazí pozřením tohoto vajíčka, ze kterého se vyvíjí larva pronikající přes stěnu střeva do krve a dále do jater, plic či jiných orgánů (např. mozku). Zde larvální stadium roste a způsobuje vážné zdravotní obtíže. Svými příznaky může připomínat onemocnění nádorem. Výskyt této nákazy u člověka je u nás naštěstí nízký.

Nejčastější tasemnicí psa a kočky je tasemnice psí (Dipylidium caninum). Dospělá tasemnice ve střevě uvolňuje vždy poslední články svého těla naplněné vajíčky. Tyto články můžeme pozorovat v trusu nebo, a to často u koček, nalepené na chlupech v okolí konečníku. Svým tvarem, velikostí a barvou mohou připomínat zrnko rýže. Tento parazit je přenášen blechami. Proto v prevenci střevních parazitóz hraje důležitou roli odblešení pacienta a „odblešení“ prostředí. Málokdo ví, že více než 90% bleší populace (vajíčka a larvy blech) žije mimo zvíře v okolním prostředí a na zvířeti nacházíme pouze bleší dospělce. Dvojí ochranu, jak zvířete, tak prostředí, zajišťují snadno aplikovatelné spot-on preparáty určené speciálně pro psy a jiné zase pro kočky.

LÉČBA A PREVENCE STŘEVNÍCH PARAZITÓZ

Mezi jeden z největších omylů klientů patří bezesporu věta: „Můj pes žádné parazity nemá, to bych je přece viděl v trusu.“ Z toho jim vyplývá, že pravidelné odčervování něčeho, co není vidět, není nutné. Dospělé parazity v trusu či obsahu žaludku (zvratcích) však pozorujeme pouze výjimečně. A tak zde stejně jako u jiných onemocnění platí, že nejlepší terapií je prevence.

Na trhu je dnes několik běžně dostupných kombinovaných preparátů účinkujících na škrkavky i tasemnice zároveň. Jejich aplikaci zjednoduší použití ve formě ochucených tablet nebo ochucené suspenze. Pro kočky, u kterých je podání tablety často velkým problémem, existuje preparát ve formě spot-on (kapka na kůži). Štěňata je nutno preventivně odčervovat od dvou týdnů věku, koťata pak od 4 týdnů. Štěňata odčervujeme ve 2., 4., 8. a 12. týdnu věku psa. Dále ve 4., 5. a 6. měsíci. Koťata se doporučuje odčervovat ve 4., 8. a 12. týdnu. Následně ve 4., 5. a 6. měsíci kotěte. Mladé psy a kočky od půl roku věku je třeba odčervovat každé 3 měsíce. U dospělých psů doporučuji 2-4x do roka pravidelné vyšetření trusu nebo preventivní odčervení bez vyšetření, u venkovních koček minimálně 4x ročně. Také vždy před krytím a porodem. Fena či kočka může být nakažena skrytě zcela bez projevů onemocnění a v průběhu březosti dochází k aktivaci onemocnění a k následnému nakažení mláďat. Je třeba dodat, že častá obava našich klientů z podání antiparazitik z pohledu zdravotních obtíží je zbytečná. Antiparazitika zvířata zdravotně nepoškozují.

Velký význam v prevenci nakažení člověka má samozřejmě dodržování hygienických pravidel, jako je pravidelné mytí rukou, dostatečné umytí ovoce a zeleniny, zakrývání hřišť a pískovišť a nepopulární úklid exkrementů po svém psovi. To platí obzvláště v centrech měst. Pozor, v 1g trusu může být obsaženo až 10000 vajíček, která mohou přežít měsíce až roky.

SRDEČNÍ ČERVI

V posledních letech pozoruji zvyšující se oblibu cestování zároveň s našimi čtyřnohými přáteli. „Novou parazitózou“, která se v této souvislosti dostává do povědomí chovatelů, je onemocnění srdečními červy vlasovcem psím (Dirofilaria immitis). Tento „červ“ dosahuje délky 25-30 cm a parazituje v pravé části srdce psa a kočky. U zvířete způsobuje vážné onemocnění srdce a plic. K přenosu z nakaženého na nenakažené zvíře dochází pomocí pouhého bodnutí infikovaným komárem. S touto parazitózou se nejčastěji setkáme na cestách do zahraničí. Vyskytuje se běžně nejen v teplých exotických zemích, ale i v jižních státech Evropy jako jsou například Chorvatsko, Itálie, jižní Francie, Španělsko či Řecko. V posledních letech jsme se dokonce s touto parazitózou setkali i v České republice. Prevence tohoto onemocnění je velice jednoduchá. Spočívá v aplikaci preparátu ve formě spot-on (aplikace několika kapek antiparazitika na kůži). Ta pak chrání zvíře 4 týdny před nakažením.

Text: MVDr. Václav Bartoš

Veterinární klinika ZooVET, Hradec Králové