25.01.10 Útulky

Občanské sdružení KOČIČÍ NADĚJĚ

Jsme občanské sdružení Kočičí naděje. Ve svých domácích depozitech se staráme o opuštěné kočky bez domova a hledáme jim nové majitele. V roce 2008 jsme přijaly 203 koček a umístily 120 koček. V roce 2009 jsme přijaly 453 koček a umístily do nových domovů 378 koček (viz. Výroční zprávy) I v těchto počtech spoustu koček bez domova musíme odmítat. Buď z důvodu naplnění kapacity, nebo také často z finančních důvodů. Proto jsme sepsaly následující článek, který objasňuje finanční náklady depozitování a zároveň je i prosbou o pomoc veřejnosti.

 

Několikrát jsem byly vyzvány, abychom napsaly něco o ekonomické stránce depozitování. Jaké jsou asi tak náklady na jednu kočku od přijetí do umístění? Jaké jsou náklady na provoz velkého depozita? Co se děje poté, když k nám nějaká kočička přijde?

 

V první řadě je nováček prohlédnut a ošetřen proti vnitřním a vnějším parazitům. Ve velkém depozitu si nemůžete dovolit, aby na vás začala útočit bleší armáda... :-)

K odstranění parazitů můžete dojít různými (a různě drahými) cestami. Používáme například kapku spot-on značky Stronghold. Je sice dražší, ale ke kočkám šetrnější. Pomocí Strongholdu se zbavíte ušního svrabu, pobíhajícího hmyzu a kroutících se červíků (pouze škrkavek) najednou. Pak je ještě lacinější, ale pracnější cesta – Frontline (blechy, všenky) plus injekce (musí se opakovat) nebo kapičky (musí se opakovat ještě častěji) na ušní svrab a odčervovadlo na vnitřní červíky. Suma sumárum jsme někde na 150 - 250 Kč, jenom než se zbavíme různých zvířátek, která přišla i s novým přírůstkem.

 

Málokteré zvířátko (i když i takové výjimky jsou) se dostane do depozita zdravé jako rybička. S velkou většinou nových přírůstků putujeme na veterinu. Kočky trápí většinou rýma, průjem a podobné „nenáročné“ nemoci. Prohlídka stojí od 100 - 400 Kč, antibiotika většinou okolo 50 – 100 Kč. Záleží samozřejmě na veterináři a na tom, jak velkou slevu u něj máme vyjednanou... :-) Pokud je onemocnění těžší, žádáme odběr a vyšetření krve, sonografické vyšetření, rentgen atd. Částky potom šplhají do jiných úrovní. Nebo se dělají odběry a stěry, které se posílají do laboratoře, což také stojí nemalé peníze.

 

Každá kočička je před umístěním minimálně jednou očkována základní trojkombinací, některé jsou v depozitu i přeočkovány. Cena očkování se pohybuje od 150 Kč do v průměru 400 Kč. Existují i dražší veterináři, ale těm se snažíme vyhýbat... :-)

 

Každé dospělé zvíře je kastrováno. Cena kastrace se pohybuje u kocoura od 350 do 1000 Kč a cena kastrace kočky od 450 do 1500 Kč. I tady se dá zaplatit i více, ale na to většinou nemáme.

Takže, když se sečtou náklady, kotě můžu připravit k odběru jen po veterinární stránce za 500,- (ale to málokdy a málokde) až 1500,- Kč. Jsou případy, které jdou opravdu do tisíců jen za veterinární péči. Dospělou kočku můžeme připravit k odběru po zdravotní stránce za 650,- až 3000,- Kč (za nekomplikované a prakticky zdravé případy).

 

V depozitu, kde máme stabilně něco mezi 30 – 50 kočkami, denně „rozsypeme“ dvě až tři kila granulí (snažíme se krmit alespoň prémiovkami). Granule mají kočky pořád k dispozici. Granule se v našem množství pohybují v ceně od 50 -100 Kč za kg.

 

Podařilo se nám sehnat nového a dobrého dodavatele mraženého masa a konzerv, takže dospělé kočky a odrostlá koťata dostávají někdy jednou denně zhruba 2 kg masa nebo adekvátní množství konzerv. (V hradeckém depozitu mají konzervy či maso 2x denně a náklady jsou vyšší úměrně většímu počtu zvířátek). Malá koťata, březí a kojící kočky jsou krmeny min. třikrát denně konzervami či masem, samozřejmě při permanentním přístupu ke granulím. Když nepočítáme tyto zvláštní strávníky, tak v mokrém krmení zkrmíme (stále mluvíme „pouze“ o 30 – 50 kočkách) denně 50 Kč za maso a 150,-Kč/den za konzervy (v Hradci opět více). Na jaké denní částce jsme? 200,- Kč – 450,- Kč/ jeden jediný den.

 

Dále v tomto množství spotřebujeme měsíčně do 25 kočičích WC minimálně tři balení 40l steliva Cast Best Oko plus (při pořizovací ceně 500 – 600 Kč/1 balení).

 

Tedy depozitum s 30 – 50 kočičkami měsíčně vydá něco mezi 6000,- až 13.500 Kč „jenom“ za krmení, 1500,- Kč za stelivo, a když jde všechno dobře (jakože skoro nikdy nejde), tak se vejde do 10.000 Kč za veterinu. Bohužel skoro každý měsíc je někdo více nemocný nebo potřebný větší veterinární péče, tzn., že obvykle vydáme víc.

 

Nezahrnujeme zde náklady na „provoz“, jako je praní. Pereme momentálně mnohem častěji než jsme praly, když byly dcery mimina (každá máme dvě dcery). A to jsme z generace, kdy se používaly látkové plenky. Mezi další položky, které je nutno zaplatit, řadíme úklidové prostředky, odvoz odpadků (denně vysypeme plnou igelitku nebo i dvě výkalů a steliva), ošetřování – odčervování, odblešování stálých členů smečky, nadstandardní očkování vlastních koček (a těch, které u nás musí zůstat, neboť jsou z nějakého důvodu neumístitelné) a veterinární péče o ně (také se bohužel setkávají s více nemocemi a riziky, se kterými by se, nebýt našeho depozitování, nesetkaly). Není zde částka za projetý benzín při cestách na veterinu a i při různých „svozech“ přírůstků. Také zde není částka, kterou „zaplatíme“ za telefon. Neustálá výměna pelíšků a škrabadel, protože provoz a opotřebení na nich je opravdu veliké. Nákup nových přepravek a záchodů atd. A určitě jsme na mnoho jiných výdajů zapomněly.

 

Snažíme se o co nejúspornější využití finančních prostředků. Vyhledáváme dodavatele, kteří nám dají slevy a jsou co nejlevnější při zachování kvality. Získáváme i slevy u veterinárních lékařů.

 

V roce 2009 jsme přijali do své péče 417 koťat i dospělých koček, umístili jsme 342 a zemřelo nám 45 koček (většinou koťat). Naprostá většina zemřelých koček byla do dvou měsíců věku (umělé odchovy a i problémy při odchovech koťat matkou). Ve třech depozitech jsme měli letos panleukopenii, naštěstí se nikde nemohla moc šířit, protože počet koťat v jednotlivých depozitech nebyl velký. Také umíraly kočičky velmi staré, starší třinácti let. V hradeckém depozitu třeba kočička, které bylo 22 let. Když to spočítáte, tak máme úmrtnost okolo 11 %, což je, myslím, celkem dobrý výsledek.

 

Závěrem bychom vás chtěly požádat o finanční pomoc k našemu snažení. Víceméně záleží na každém z vás, kolika kočičkám bude moci „Kočičí naděje“ pomoci. Depozitování je a bude pro všechny z nás především drahým „koníčkem“, i když do depozitování dáváme (a budeme dávat) každá z nás vše, co můžeme (nebo i to, co nemůžeme) v rodinných rozpočtech postrádat. Přesto všechno pořád vidíme, jak veliký je „převis“ kočiček, které venku čekají na něčí pomoc. Nebudu psát, že chceme pomoci každé kočičce, o které se doslechneme, to absolutně není v našich silách. A obávám se, že ani v žádných lidských silách, ale s vaší pomocí se podaří zachránit o něco více kočičích životů. Abychom vyhověly všem zákonům a nařízením této republiky, požádaly jsme o schválení veřejné sbírky, která začala dnem 1.1.2010 a peněžní prostředky vybrané na jejím základě budeme shromažďovat na transparentním účtě. Je to účet, na který bude vidět naprosto každý – kdo přispěl a na co peníze šly.

 

Pavla Hybská

místopředsedkyně Kočičí naděje o.s.

o.s. Kočičí naděje
www.kocicinadeje.cz
email: kocicinadeje@centrum.cz