29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
07.08.18 Zdraví a nemoci

Obvazovat, nebo ne?

Některé menší rány se psovi dobře hojí i bez obvazu, jiné je lepší po vyčištění a ošetření desinfekcí ještě obvázat.

Obecně se doporučuje obvazovat rány, které se mohou ušpinit, velké šrámy a odřeniny, které si pes nadměrně olizuje. Pokud je rána hluboká nebo hodně krvácí, je důležité zastavit krvácení a dojet se psem co nejdříve k veterinář, který ránu odborně ošetří a v případě potřeby sešije. Také vám doporučí, jak o zranění dále pečovat.

S menším poraněním si poradíte i doma. Před obvázáním je nutné ránu důkladně vyčistit a vydezinfikovat (např. Betadine). Potom ránu osušte gázou. Nedoporučuje se používat vatu, protože vlákna mohou zůstat v ráně. Používejte pouze sterilní gázu a desinfekci, která není prošlá. Například rány na hřbetě se dobře udržují v čistotě, proto se obvazují jen málokdy. Naopak rány na tlapkách je nutné převázat tak, že obvaz zafixujete po celé noze. Urychlíte tak hojení a obvaz nebude psovi padat. V případě potřeby potřete ránu antibiotickou mastí. Obvazy vyměňujte každý den, nebo při každém namočení a ušpinění. Při převazu ránu podle potřeby jemně vyčistěte, opláchněte a osušte a potřete ji antibiotickou mastí (např. Framykoin). Jestliže zpozorujete známky infekce, zčervenání, otoku, zápachu nebo hnisání, obraťte se na veterináře. Odborná péče urychlí hojení.