21.06.17 Péče

Odblešení nepodceňujte

Přestože děda Komárek ve slavné komedii Na samotě u lesa tvrdil, že psí blechy na člověka nejdou, zkušenosti majitelů domácích mazlíčků hovoří jinak. Chytne-li pejsek blechy, netrvá to dlouho, a zamořen je celý byt včetně všech jeho obyvatel. Jak poznat, že se tento parazit zabydlel zrovna u vás doma? A lze s ním nějak bojovat?

Zablešený pes se neustále drbe, škrábe a hryže. Při těchto projevech je potřeba zkontrolovat především hlavu a oblast podél páteře od kohoutku k ocasu. Paraziti mohou měřit až 7 milimetrů, a přestože se jedná o miniaturní cizopasníky, zcela určitě je nepřehlédnete. Blechy dobře skáčou a na srsti zvířete zanechávají výkaly v podobě drobných černých hromádek. Blechy mohou samozřejmě napadat i jiná domácí zvířata, jak kočky či králíky.

Co mohou blechy způsobit

Blechou pokousaný člověk se nemusí potýkat jen s nepříjemnými kousanci, které ne a ne přestat svědit, ale dotyčný je zároveň ohrožen i infekčními chorobami. Blechy totiž mohou přenášet vývojová stadia tasemnice a šíří i lymeskou boreliózu. Navíc se může objevit i kopřivka, otoky a ekzém.

První krok k nápravě

Pokud zjistíte, že se vám doma množí blechy, je nutné ihned jednat. Začít je třeba u zvířete, které je nutné okamžitě odblešit. Jen tento zásah ale nestačí. Pouze 5 % blech je na samotném zvířeti, zbytek se nachází v jeho bezprostředním okolí, což je bohužel pro vás prakticky celý byt a prostory, kde se pejsek pravidelně pohybuje. Kromě samotného odblešení je tedy nezbytné důkladně vysát, vytřít podlahy, vyčistit psí pelíšek, vyprat a vyčistit ložní povlečení, matraci, pohovku, závěsy apod. Jde totiž hlavně o to, abyste kromě dospělých blech vymýtili i vajíčka, která mohou být opravdu všude. Je vhodné vystříkat domácnost také speciálním přípravkem (např. Bio Kill - preparát na ničení ektoparazitů domácích zvířat, je netoxický, má dlouhodobým účinek, používá se pouze na prostředí, ne na zvíře). Tento generální úklid budete pravděpodobně muset provádět opakovaně, záleží na počtu zvířat a míře zablešení.

Ochrana psa

Jakmile psa i celý byt odblešíte, dalším důležitým krokem je budoucí prevence, tedy aplikace antiparazitních přípravků. Těch je v současnosti k dostání nespočet druhů a pro někoho může být těžké se zorientovat. Co se šamponů týče, na ty je třeba nahlížet jako na jednorázové řešení. Psi se totiž nedoporučují koupat moc často. Alternativou šamponu je antiparazitní pudr nebo sprej, ten ovšem za příznivých podmínek účinkuje maximálně deset dnů. Vhodnou volbou jsou spot-on pipety, které se aplikují v oblasti kohoutku, kde si pejsek přípravek neslízne (např. Fypryst). Ten je k dostání u veterinárních lékařů, v lékárnách a v obchodech a eshopech s chovatelskými potřebami. Další možností jsou antiparazitární obojky. O vhodném přípravku se můžete poradit s veterinářem.

Foto: Publicdomainpictures.net