Cizopasníci v těle kočky
K péči o našeho kočičího přítele by mělo kromě pravidelného očkování patřit i odčervení. Pravidelné odčervování chrání naši kočku proti vnitřním cizopasníkům, kteří se mohou nacházet ve střevech či jiných orgánech těla kočky. Z těchto cizopasníků se u koček nejčastěji vyskytují oblí červi mezi které patří škrkavka a ploší červi např. tasemnice. Mezi další cizopasníky patří měkohlavec liščí nebo tenkohlavec liščí. Mezi nejčastější příznaky začervení koček patří zaostávání v růstu, nechutenství, zvracení, průjem, hubnutí, vypouklé břicho, chudokrevnost, nekvalitní srst se ztrátou lesku atd.
Zdroje nákazy
Do těla malého kotěte se cizopasníci mohou dostat placentou, nebo při sání mateřského mléka infikované kočky. Dalším zdrojem nákazy může být stolice či pachové značky infikovaného zvířete. Z tohoto důvodu je třeba odčervovat veškeré naše kočky a pravidelně čistit kočičí toalety. Mezi další možnost nákazy patří nákaza při pozření masa, které obsahuje tasemnici. Může se jednat o infikovanou ulovenou myš, ale i o nákazu z infikovaného syrového masa, které kočce nevědomky naservírujeme doma. Je třeba mít na paměti, že pokud má naše kočka blechy, má pravděpodobně i tasemnici, neboť blecha je nositelem larválního stádia tasemnice.
Významnou složku potravy naší kočky by mělo tvořit maso. Pokud budeme kočku krmit výhradně průmyslově vyráběným suchým krmivem - granulemi, může dojít ke zlenivění střeva kočky, které je pak náchylnější k napadení různými bakteriemi a vnitřními parazity.
Jak nejlépe odčervovat
Při odčervení je třeba myslet na to, že pokud je naše kočka či kotě začervené, nepostačí odčervit je jen jednou, protože daný odčervovací přípravek působí pouze na dospělého parazita, a to jen 24 hodin. Vajíčka parazitů však v těle kočky nadále přežívají a celý cyklus vývoje se opakuje. V případě nálezu červíků proto celé odčervení po 14ti dnech zopakujeme.
Pokud plánujeme, že bude mít naše kočka koťátka, provedeme její odčervení tři až pět dní před jejím krytím a čtrnáct dní před narozením koťátek. Začervení březí kočky by mohlo způsobit komplikace při porodu, případně poškození i úhyn plodů. Další odčervení kočičí mámy provedeme současně s odčervením koťat. Odčervení koťátek provádíme poprvé ve čtvrtém, dále v šestém a ve třináctém týdnu věku. Další odčervení je nutné provádět jednou za dva měsíce, a to až do půl roku věku kotěte. U dospělých koček žijících v bytě odčervení provádíme po půl roce, u koček žijících venku každé tři měsíce a při potížích samozřejmě častěji. Odčervení neprovádíme současně s očkováním kočky.
Zvládneme odčervení sami doma?
Odčervení není nijak složité, zvládneme ho proto sami doma. Odčervovat můžeme několika způsoby, a to podáním odčervovací pasty, tabletky, nebo kapek na odčervení. Aplikace odčervovavací pasty patří k jednodušším řešením, proto se jí nejčastěji odčervují koťátka. Některé přípravky však působí pouze proti škrkavkám, což je dostatečné u koťat, nikoliv u dospělých jedinců. Proto je důležité se o vhodném přípravku na odčervení vždy poradit s veterinářem a při koupi odčervovacího přípravku ho informovat, jak byla kočička odčervována naposledy.
Odčervovací pastu dávkujeme dle váhy kočky, množství pasty si snadno odhadneme dle příbalového letáku. Při troše zručnosti můžeme našemu tygrovi podat prášek na odčervení. Přimíchávání prášku do jídla však nemá cenu, neboť kočky mají výborně vyvinuté chuťové buňky a čich a každou změnu potravy okamžitě poznají a připravenou potravu nebudou konzumovat.. Pro podání odčervovací tablety si vybereme okamžik, kdy je kočka dobře naladěná a odpočívá, otevřeme jí tlamičku a prášek jí aplikujeme na kořen jazyka. Zavřeme jí tlamičku, přidržíme ji zavřenou a pohlaďíme ji pod krkem, aby polkla. Pokud naše kočka nesnáší tabletky ani odčervovací pasty, nejideálnější variantou odčervení pro vás budou kapky. Kapky se aplikují na zátylek kočky.
Text a foto: Iva Tymráková
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.