07.04.21 Zdraví a nemoci

Odstranění drápků může vést nejen ke zdravotním problémům, ale i agresivitě

Trvalé odstraňování drápků se u nás naštěstí neprovádí, jednalo by se dle Zákona na ochranu zvířat o týrání. Je zakázáno amputování drápků z jiných než zdravotních důvodů (např. zánět). Bohužel v některých zemích je tento chirurgický úkon stále běžnou praxí. Kočkám se tímto způsobem znemožní škrábat lidi nebo poškozovat nábytek. 

Podle odhadů až čtvrtině domácích koček v severní Americe byly drápky chirurgicky odstraněny, aby se jejich majitelé vyhnuli poškrábání sebe nebo nábytku. New York je jediným státem USA, který oficiálně tento postup zakázal. Nejčastější způsob odstranění drápů se nazývá onychektomie – je při ní odstraněna terminální část kosti, ze které dráp vyrůstá. Amputace s sebou může přinášet řadu problémů. Ať už je to kulhání, okusování tlapek a infekce, ale souvisí i s dlouhodobějšími potížemi. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Feline Medicine and Surgery zvyšuje odstranění drápů riziko dlouhodobé nebo přetrvávající bolesti, která se projevuje nežádoucím chováním, jako je vylučování mimo toaletu nebo agresivita a kousání. To je nepříjemné nejen pro kočku, ale má to negativní vliv i na majitele. Nečistotnost a močení mimo toaletu je totiž jedním z častých důvodů, proč zvířata končí v útulcích. A samozřejmě i pokousání může být velmi bolestivé.

Výzkum potvrdil, co milovníci koček věděli dávno
Skupina výzkumníků z USA vyšetřovala celkem 137 koček s přirozenými drápky a 137 koček, kterým byly odstraněny. Z toho 33 kočkám byly drápy odstraněny na všech čtyřech končetinách. Všech 274 koček bylo fyzicky vyšetřeno na příznaky bolesti a nadměrné péče o srst (přehnané olizování a vykusování) a zkoumalo se i nežádoucí chování. Z výzkumu vyplynulo, že vylučování mimo toaletu, kousání, agresivita a nadměrná péče o srst se vyskytovala významně častěji u koček bez drápů než u koček s drápky. Kočka bez drápků měla také téměř třikrát vyšší riziko, že u ní bude diagnostikována bolest zad kvůli zkrácení terminální části kosti a změněné chůzi. Navíc pokud kočku tlapky po zákroku bolí, mohou na lidské doteky reagovat agresivně a uchýlit se ke kousání. Podle Science Daily výsledek výzkumu přináší vědecké důkazy o tom, že chirurgicky odstraňovat kočkám drápky je škodlivější, než se dříve předpokládalo. 

Zdroj: Nicole K Martell-Moran, Mauricio Solano, Hugh GG Townsend. Pain and adverse behavior in declawed cats. Journal of Feline Medicine and Surgery, 2017; 1098612X1770504 DOI: 10.1177/1098612X17705044


Fotka od rihaij z Pixabay