22.07.23 Zdraví a nemoci

Otrava psů. Jaké jsou příznaky a co dělat? 

Otravy psů jsou bohužel poměrně časté. Nejčastější jsou  otravy rodenticidy (jedy na hlodavce), metaldehydem (jedy na slimáky) a fridexem. U psů mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě. Mnohdy bohužel otrava u pejska nastane i z“ nastražených“ návnad. 

Nebezpečná je pro psy i čokoláda, zvlášť ta s vysokým obsahem kakaa, nebo avokádo. Především avokádová dužina, která obsahuje látku persin. Ta může u psa způsobit průjem a zvracení.

Zvracení jako prvotní příznak
„Nastane-li u zvířete otrava, tak většinou dojde k rychlému zhoršení zdravotního stavu zvířete. Mezi nejčastější příznaky patří úporné zvracení, slabost, apatie a nechuť k jídlu. U otrav rodenticidy lze pozorovat i krvácení z tělních otvorů nebo krev ve stolici. U velkého množství otrav jsou v posledním stadiu typické křeče, u některých naopak neschopnost pohybu a slabost svalů,“ říká MVDr. Markéta Rázgová.

Při otravě je důležité jednat rychle
Zjistíte-li, že pes snědl nějaký jed, je nutné co nejdříve vyvolat zvracení – ideálně do 30 minut od pozření. Zavolejte veterináři, sdělte mu příznaky a látku, kterou pes pozřel (pokud to víte). Veterinář vám doporučí vhodnou první pomoc.

K vyvolání zvracení lze použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku (2% dezinfekce). Do tlamy ho lze vstříknout pomocí injekce. Alternativou je hořčice naředěná vodou. Po vyzvracení je nutné psa odvézt k veterináři. Dalším postupem je většinou infuze, která slouží k „propláchnutí“ organismu a rychlejšímu vyloučení toxinů z těla. U otrav rodenticidy se podávají vysoké dávky vitaminu K, které by si ovšem chovatel sám bez konzultace s veterinářem neměl ordinovat. Dále se také podávají speciální gely, které na sebe navazují toxiny proniklé do střeva, čímž se zabrání jejich dalšímu vstřebávání do těla.

Pokud se otrava zachytí včas a většina jedu je vyzvracena, tak je prognóza všeobecně velmi dobrá. Řeší-li se ale otrava až ve chvíli, kdy se u pejska objeví klinické příznaky a změny zdravotního stavu, může dojít k úhynu nebo přinejmenším k doživotním komplikacím. 

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. Po otravě může zůstat také velmi citlivé trávení, často až doživotně. Pejsek pak musí být opatrný na své zažívání. „Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Pozor i na vodu
Psi většinou milují vodu. Ale v letních měsících si dejte pozor. Psi se rádi koupou v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné. Ideální volbou jsou tak čisté řeky a přehrady. Pozor si dejte i na koupání v moři. Slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže.

Foto: pexels.com