18.08.09 Zdraví a nemoci

Otravy psů a koček III

OTRAVA ETHYLENGLYKOLEM

Mezi další časté otravy psů a koček patří otrava nemrznoucími směsmi. Ačkoliv již máme léto, mnohým motoristům mohou takovéto látky zbýt v garáži a na problém je zaděláno. Hlavní složkou nemrznoucích směsí do automobilů je etylenglykol. Můžeme se s ním setkat i v kapalinách brzdových destiček. Tato látka nevyniká atraktivní vůní, ale chutí již rozhodně ano – je velmi sladká. Pes či kočka s ní mohou přijít do styku při náhodném vylití např. v garáži nebo ve skladu. Bohužel, etylenglykol používají také duševně narušení lidé k úmyslnému trávení zvířat. Aplikují jej do návnady, většinou do vejce, a to pohodí v místě volného pohybu psů, koček nebo kun.

 

Jak tedy otrava nemrznoucí směsí s obsahem etylenglykolu probíhá?

Etylenglykol je pomocí enzymů postupně přeměňován na jiné látky; poslední z nich je kyselina šťavelová. Prvních několik hodin po otravě dochází k postižení nervového systému, srdce a plic – zvíře se motá, může být utlumené nebo naopak agresivní, objevuje se zrychlený dech, zvracení. V pokročilém stádiu otravy, které nastává asi 8 – 24 hodin po pozření etylenglykolu, dochází k selhání ledvin a úhynu zvířete. Vysrážené krystalky kyseliny šťavelové v ledvinách pak slouží jako hlavní důkaz při diagnostice otravy etylenglykolem.

 

Jaké jsou možnosti terapie této závažné otravy?

„Nejlepší“ situace nastává, pokud svého psa nebo kočku přistihnete přímo při olizování vylité nemrznoucí směsi. V tom případě je vhodné vyvolat zvracení, podat živočišné uhlí a co nejrychleji dopravit k veterináři. Veterinární lékař aplikuje zvířeti projímadlo a nitrožilní infúzi, která podpoří činnost ledvin a tím i vylučování jedu z těla ven. Jako protijed může aplikovat do žíly i roztok etanolu (lihu), který soutěží s enzymy nezbytnými pro přeměnu etylenglykolu na kyselinu šťavelovou. Nicméně léčba etanolem je zatížena nežádoucími účinky, jako je např. těžký útlum vědomí nebo zástava dechu. V zahraničí se při léčbě otravy etylenglykolem podává lék Fomepizol OPi®, který nevykazuje tyto nežádoucí účinky, v České republice však zatím není dostupný. Pokud má majitel pouhé podezření, že příčinou narušeného zdravotního stavu jeho zvířete je otrava nemrznoucí směsí, je možné vyšetřit moč na přítomnost krystalů kyseliny šťavelové nebo zjistit přítomnost etylenglykolu ve vzorku krve. Bohužel, ve chvíli, kdy jsou již v ledvinách vytvořeny krystaly kyseliny šťavelové, bývá na terapii většinou pozdě. Mnohem snazší, než řešení otravy etylenglykolem, je její prevence: důsledně zavírat lahve s nemrznoucí kapalinou a pokud dojde k vylití, bezpečně tuto toxickou látku zlikvidovat.

 

 

Nemrznoucí směs

Smrtelná dávka pro psa je okolo 5 ml nemrznoucí směsi na kilogram tělesné hmotnosti, pro kočky je dávka daleko nižší – pouze 1 ml na kilogram hmotnosti. Na smrtelnou otravu průměrné kočky tedy postačí pouhé 3 - 4 ml!

 

Text: MVDr. Dagmar Vršková, Ph.D.,

Veterinární ordinace XENOPUS