20.11.10 Život s kočkou

Paničko, mám tě rád(a)!

Kočky dávají najevo svou náklonnost různými způsoby. Předení a otírání hlavičky zná skoro každý, ale slyšeli jste už o ocucování ušních lalůčků? I to je výraz kočičí lásky a oddanosti.

 

Mléčný krok

Určitě se vám to již stalo: Při mazlení vaše kočička najednou začala střídavě rozevírat a zavírat přední tlapičky. Jakoby přešlapovala a přitom vytahovala a zatahovala drápky. Často je to doprovázené i předením. Některé lidi to může trochu překvapit, ale je to zcela normální chování. Kočka se u vás jednoduše cítí v bezpečí a vrací se zpět do dětství. Bere vás jako svou kočičí mámu. Když byla ještě kotě, pomáhalo jí přešlapování předními tlapkami kolem cecíků (tzv. mléčný krok) stimulovat proudění mléka. I když je už dospělá, tak se u vás díky velikosti a pocitu tepla cítí v bezpečí a uvolněná – jako kotě u své maminky. Mléčný krok se objevuje také u koček, které přicházejí do říje. Ovšem pozor, kočka u mléčného kroku vystrkuje drápky, takže to nemusí být moc příjemné. To, jak často mléčný krok praktikuje, mnohdy závisí na její povaze a vztahu ke svému člověku. Kočka, která je závislá na svém majiteli, tím bude trávit mnohem víc času, než svéhlavý kocour samorost. Některé kočky přešlapují nejen na páníčkovi, ale také na jeho oblíbených věcech, například různých kusech oblečení nebo na peřinách. Prostě tam, kde cítí pach svého majitele.

Říká se, že když je kočka šťastná, tak přede, když je ještě šťastnější, tak masíruje svého milovaného tlapičkami a drápky. Dělá to každá kočka a považuje se to za nejvyšší projev lásky ke svému majiteli…

 

Ocucávání

Některé kočky rády ocucávají vlněné svetry. Vůně lanolinu u nich může vyvolat slintání a touhu textilii pořádně ocucat. Někdy je toto chování reakcí na stres nebo nudu. Objevuje se především u nervózních koček závislých na majiteli. Bylo vypozorováno, že některé plemena mají k této činnosti větší sklony - libují si v tom především siamky a barmy.

Další pozůstatek z kotěcího období je cucání ušního lalůčku. Kořeny to má opět ve vzpomínkách na kojení. Například koťata, která byla příliš brzy odstavena nebo která mají omezený přísun mléka od své matky, mohou pokračovat v ocucávání různých částí těla svých sourozenců nebo svého páníčka. Vždyť ušní lalůček a krk je k tomu jako stvořený.

Použité zdroje informací: Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta