Bohatá a lesklá srst není jen hezká na pohled, je i znakem dobrého zdravotního stavu. Pomoct může nejen vhodná kosmetika a celková péče o srst, ale především správná strava.
Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa, opak je ale pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit. Někteří výrobci šamponů tvrdí, že psa je vhodné mýt jednou měsíčně, ale to rozhodně není ideální. Pokud se pes vyloženě nezašpiní (například když se vyválí v něčem nechutném), je lepší mýt ho za delší časový interval. Příliš častým šamponováním se totiž může poškodit přirozené prostředí srsti. Psí srst časté odmašťování nesnáší nejlépe a kůže může ztratit přirozenou schopnost se sama odmašťovat. Ideální je mýt psa šampony zhruba 3krát ročně, záleží ale na konkrétním typu srsti. Příliš časté koupání (případně i nevhodně zvolený šampon), může výrazně oslabit obranyschopnost kůže. To může u některých psů vést k podráždění a zarudnutí kůže, k nadměrné tvorbě kožního mazu, svědění, tvorbě lupů a někdy i vyrážkám. Plemena se střední nebo krátkou srstí s pevnými pesíky stačí koupat jen jednou za 6 měsíců. Častější koupání může srst odmastit, čímž ztrácí přirozenou ochranu, pružnost a lesk. Koupání se nahrazuje častým kartáčováním a česáním. Psi hladkosrstí se koupu maximálně každé 3 měsíce, aby se jejich srst neodmastila. Psi s hedvábnou dlouhou srstí se koupou mnohem častěji, asi každých 14 dní až 3 týdny. Tato srst nemá takovou samočistící schopnost, snadno na ní zůstávají všechny nečistoty a srst působí matně. Navíc po koupání se tito psi lépe rozčesávají. Psi s kudrnatou a jemnou srstí se koupou před střihovou úpravou, přibližně každé 2 měsíce. Psi s drátovitou srstí se koupou každé 3 měsíce po trimování. Při koupání vždy používejte psí šampon, který zohlední typ srsti. Kvalitní kosmetika se vyplatí zejména u malých plemen, protože mají sušší a citlivější kůži, a také u psů s jemnou a dlouhou srstí. V případě nouze lze použít také jemný dětský šampón. Pokud je pejsek špinavý z běhání venku, stačí ho osprchovat teplou vodou. Při menším zašpinění poslouží jen otření vlhkým hadříkem. Někdy stačí nečistotu nechat uschnout a pak vykartáčovat. Tato rada platí pro psy, kteří žijí celoročně venku, těžko domů přivedete chlupáče celého od bláta a bude čekat, než zaschne, abyste ho pak vyčesali. Po koupeli nechte psa důkladně proschnout v teple, aby se nenachladil (obzvlášť u štěňat buďte opatrní). Další nezbytností je pravidelné vyčesávání srsti. Česání a kartáčování a typ hřebenu přizpůsobujte typu srsti.
Vhodná strava a doplňky
Důležitou součásti péče je i kvalitní strava. Špatná a matná srst může být způsobená stravou s nízkým obsahem bílkovin nebo s minimem vitaminů. Nepoužívejte krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. Důležité je také krmit potravou s optimálním složením mastných kyselin Omega-6 a Omega-3. Dále pomáhá obsah zinku a biotinu. Z doplňků stravy pro psy vybírejte ty, které obsahují například keratin, ten posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. Výborný je také lopuch k pročištění kůže a zinek pro zdravou srst. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i různé oleje. Vyzkoušet můžete například lososový olej, který příznivě působí proti lámavosti a vypadávání srsti, má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Oleje se přidávají do běžné krmné dávky 1krát denně.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.