08.10.11 Péče

Parodontóza - nepřítel domácích zvířat

Parodontóza bývá často vnímána pouze jako lidská choroba, ale také pro zvířata znamená velmi vážné onemocnění. Vzniká kvůli zbytkům jídla v ústech zvířete, které kolem zubů vytvoří vrstvu zubního plaku, jenž po čase přeroste v hluboký zánět. Podle veterinářů touto chorobou trpí až 85% domácích zvířat. Dá se jí ale stejně jako u lidí předejít prevencí – i psi mají kartáček, zubní pastu, žvýkací plátky a dokonce i ústní vodu.

„Parodontóza se projevuje především zrudnutím dásně kolem zubů a výrazným zápachem z úst zvířete. Provází ji bolest, vypadávání zubů a v nejhorším případě se takovýto zánět může rozšířit do krevního oběhu a napadnout tak životně důležité orgány, jako jsou srdce, játra či ledviny,“ říká MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC.

Prevence je základ

„Klienti se často ptají, jak se mohou těmto problémům vyhnout. Nejdůležitější je preventivně dbát o zubní hygienu vašeho zvířete. To lze provádět několika způsoby: nejčastějším a nejúčinnějším je samozřejmě čištění kartáčkem a ochucenou zubní pastou, nejlépe enzymatickou. Není ale vhodné využívat klasické kartáčky určené lidem, jelikož mají pro zvířata příliš tvrdé štětiny a mohly by jim spíše uškodit. Lépe je vybrat si ze široké nabídky speciálních zubních kartáčků pro psy a kočky. Dále je možné také využít enzymatické žvýkací plátky a v neposlední řadě i ústní vodu,“ radí MVDr. Gabriela Zelinková.

 

Zubní kartáček a pastu je možné zakoupit v kterémkoliv kamenném či internetovém obchodě s potřebami pro domácí mazlíčky nebo u veterináře. Mezi oblíbené patří například produkty C.E.T. od společnosti Virbac. Nabízí vše od prstových kartáčků po klasické oboustranné. Ty však vyžadují zručnost při manipulaci, proto jsou pro začátečníky vhodnější prstové. Ke kartáčkům bývají přibalovány i speciální enzymatické zubní pasty, které kromě mechanického účinku zabraňují rozšiřování baktérií v tlamě díky obsahu kombinace enzymů. Pro kočky je k dostání pasta s rybí příchutí a pro psy s drůbeží..

 

Už i psi a kočky mají svou ústní vodu

Žvýkací plátky se těší velké přízni chovatelů, jelikož zároveň slouží jako pamlsek. Praktická je také ústní voda (například Vet Aquadent). „V současnosti asi nejpohodlnější způsob, jak zaručit vašemu mazlíčkovi čistou dutinu ústní, je právě ústní voda. Jedná se o ochucený roztok k přidání do pitné vody. Doporučila bych ji všem chovatelům psů a koček, protože zatímco mechanické čištění či žvýkací plátky využijete 2 – 3týdně, vodu zvíře pije několikrát za den a tím si osvěžuje dech a čistí ústní dutinu téměř nepřetržitě,“ uvedla MVDr. Gabriela Zelinková a dodává: „Žádný preventivní prostředek ale neodstraní již přítomné nánosy zubního kamene, ani nevyléčí vleklé, těžší záněty. V takových případech je rozhodně na místě navštívit veterináře.“