25.10.16 Zdraví a nemoci

Pasivní kouření škodí i zvířatům

O tom, že cigarety škodí lidskému zdraví, se nemusíme dlouze rozepisovat. Věděli jste ale, že vdechování dýmu z cigaret vadí i našim čtyřnohým přátelům?

Zvířata žijící v domácnosti, kde se pravidelně kouří, jsou vystavena více než 4000 toxinů, z nichž alespoň 40 může vyvolat rakovinu. Riziko nepůsobí jen prosté vdechování kouře, ale i škodlivé látky z cigaretového dýmu, které se hromadí v okolním prostředí a na předmětech, tedy například i na hračkách, které zvířata olizují. Rakovinou ústní dutiny jsou nejvíce ohroženy kočky, protože si pravidelně čistí kožíšek (touto činností tráví přibližně 30% doby, kdy bdí). Dalším typem rakoviny, který kočky mohou získat z pasivního kouření, je maligní lymfom objevující se v lymfatických uzlinách. Tento druh nádoru je velmi nebezpečný a pro většinu zvířat i během krátké doby smrtelný.

Průzkum odborníků z americké univerzity v Oklahomě potvrdil, že psi, kteří byli dlouhodobě vystaveni cigaretovému kouři, trpí častěji rakovinou plic. Zvýšené nebezpečí hrozí zejména malým plemenům, která mají větší predispozice k srdečním a plicním chorobám. Psi majitelů kuřáků jsou také náchylnější k rakovině nosní sliznice.

O důvod více, proč přestat kouřit, nemyslíte?