18.05.21 Zdraví a nemoci

Péče o kočičí zuby

Kočky, stejně jako lidé, mohou trpět zubním kamenem a záněty dásní. Skoro 75 % koček má do 3 let věku nějakou formou dentálních obtíží. Pravidelná domácí zubní hygiena udrží kočičí zuby a dásně zdravé. A vy navíc ušetříte za veterinární ošetření. 

Kočce už od malička pravidelně kontrolujte tlamičku. Sledujte, zda tam nemá oteklá místa, krvácení nebo ranky. Známkou bolestivosti může být změna stravovacích návyků. Kočka jí pomaleji než obvykle, nevšímá si plné misky, odmítá suchou potravu, nebo jí krmivo vypadává z tlamy na zem. Obtíže je vhodné konzultovat s veterinářem. 

Přezubování
Mléčné zuby se u koťat prořezávají přibližně ve stáří 14 dní. Přezubování (výměna mléčných zubů za trvalý chrup) začíná od 14. týdne věku výměnou řezáků. Špičáky se začínají vyměňovat od 5. měsíce věku a přezubení je ukončeno po 6. měsíci věku.  Bolest se projevuje tím, že kotě často ohryzává různé předměty. Majitel by obvykle do přezubování vůbec neměl zasahovat. Opatření je nutné jen v případě, že by začaly růst špičáky vedle sebe a neměly se do cca 7 měsíců k vypadnutí samy, pak je nutný zásah veterináře, aby nedošlo ke špatnému růstu trvalých zubů. 

Každodenní péče
Snažte se čistit kočce zuby každý den. Vyplatí se zavést tento zvyk ihned poté, co si zvíře přinesete domů. Vybírejte kartáčky a zubní pasty určené pro kočky. Kočičí pasta by měla obsahovat antimikrobiální enzymy a mít příchuť, která bude kočce příjemná (masová). Nikdy nepoužívejte pasty určené pro lidi, protože obsahují fluoridy. Zahnutými kartáčky s měkkými štětinami se dobře čistí vnější strany zubů a dásní. Prstové kartáčky rovněž mají měkké štětiny a snadno se s nimi dostanete mezi dáseň a měkkou tkáň tváře.

Jak na to? 
Postupujte pozvolna, aby si kočka zvykla a z čištění zubů se nestal nepříjemný zážitek. Pár dní věnujte přípravě. Kočku si posaďte na klín a nejprve ji jemně masírujte tváře. Cílem je, aby si kočka zvykla na manipulaci a mnutí tváří. Krátkou masáž opakujte několik dní po sobě a kočku vždy odměňte pamlskem. Dále kočce dejte ochutnat pastu. Vymáčkněte jí trochu na zubní kartáček a nechte jí, aby si lízla. Pokud jste pravák, držte kočce hlavu levou rukou a nadzdvihněte jí pysky a pravou rukou jí krátce promasírujte tváře a pak prstem sjeďte na okraj tlamy, následně dejte kočce pamlsek. Toto opakujte několik dní. Jakmile začne tuto každodenní proceduru lépe snášet, obalte si prst gázou a krouživými pohyby přejíždějte kočce po zubech a dásních. Začněte vepředu tlamy, pak se posuňte dozadu na horní a dolní dásně. Většinou není nutné kočce široce otevírat tlamu, protože zubní plak se nejčastěji usazuje na straně zubů, která přiléhá ke tváři. Odměňte kočku pamlskem. Když si kočka zvykne na čištění prstem, můžete přejít ke kartáčku s pastou. Kartáček přiložte k dásním v úhlu 45 stupňů. Pohybujte jím krouživými pohyby dopředu a dozadu. Začínejte na vnější straně zubů, jestliže to kočka zvládá, přejděte na vnitřní. Čištění moc neprotahujte, abyste kočce celý proces čištění příliš neznechutili. Nakonec kočku odměňte. 

Funkční doplňky
Kromě čištění zubů můžete pořídit kočce také různé dentální doplňky.

Existují různé druhy dentálních pamlsků. Pochoutka Cat-A-Dent Bits  je chutné doplňkové krmivo pro kočky ve formě křupavých polštářků pro čištění zubů. 

FRANCODEX cat pochoutky DENTAL BREATH jsou složeny z křupavého cereálního obalu a náplně obsahující přírodní aktivní složky.

Dentální hračky se vyrábějí především pro psy, ale v menší velikosti je mají rády i některé kočky. 

K dostání jsou i granule pro kočky snižující tvorbu zubního kamene.

Existuje i speciální pudr PRODEN PLAQUEOFF powder pro KOČKY, který nasypáte jednou denně na granule či na vařenou nebo konzervovanou stravu. Potlačuje zápach z tlamy, redukuje zubní kámen a odstraňuje zubní plak. 

Ústní voda se vyrábí i pro zvířata. Jednoduše se přidá do misky s pitnou vodou. Potlačuje zápach z tlamy a působí proti zubnímu plaku.


Foto: publicdomainpictures.net