06.02.13 Výchova a výcvik

Pejsek se pomočuje, když mu nevyhovíme

Náš čtyřměsíční maďarský ohař Bady nám pomočuje byt, když mu nevyhovíme (nedáme mu naše jídlo, nevěnujeme se mu, když on zrovna chce). Loužičky dělá hlavně na chodbě, v ostatních místnostech méně. Močí i přede mnou, má stažené uši i ocas dozadu a dívá se při tom na mě. Původně jsem ho za to trestala – dostal přes zadek. Pak jsem se dočetla, že se trestat nemá (to praktikujeme jeden měsíc). Pokud ho přistihnu, řeknu mu klidným hlasem „fuj“, odvedu ho klidně za obojek do jiné místnosti a chodbu uklidím. Pak ho na chodbě zavřu a chvíli si ho nevšímáme. On pak kňučí u dveří. Problém se opakuje několikrát denně. Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vypadá to, že Bady močí, když cítí nějakou křivdu, nejistotu nebo zklamání. Může však jít jen o přirozenou potřebu. Zaměřila bych se tedy na dvě věci:
1. Zlepšit komunikaci a brát v potaz Badyho přirozené potřeby.
2. Když ho připravujete o něco příjemného, musíte to dělat tak, aby z toho měl požitek ještě příjemnější.

Ad 1) Bady by měl mít doma svůj pohodlný pelíšek nebo několik pelíšků v různých místnostech, aby mohl být s vámi. Ale neberte ho na sedačku ani do postele, ať si je později nenárokuje – tato místa mu znepříjemněte (když tam nesedíte, dejte nahoru krabice, židle apod., nebo tam hoďte prázdnou plechovku od piva s pár drobnými mincemi přesně ve chvíli, kdy se chystá skočit nahoru), nedovolte mu vůbec na ně pomyslet. Ovšem když leží na svém pelíšku, často se na něj podívejte a uznale potichu a s úsměvem ho pochvalte (tak, aby nevstal, aby jen věděl, že takto je hodný).
Při každé fyzické aktivitě (hra, cvičení) se zrychlí metabolismus a štěně se musí vymočit. Takže ho venčete vždy hned po probuzení a okamžitě po hře nebo cvičení (i krátkém), a do 15 minut po krmení či napití. V chodbě, kde nejčastěji dochází k „prohřeškům“, prostřete savou podložku pro štěňata – v bytě vždy musí být místo, kde se pes může vyprázdnit, když s ním nestihnete jít včas ven.
Píšete, že pejska netrestáte, ale i slovo „fuj“ a následné zavření za dveře je přece trestem! Když se stane „nehoda“, nechte to docela bez povšimnutí (zvlášť když se trefí na podložku), ale vezměte ho ven, třeba ještě něco „vytvoří“. Možná močení následuje po hře a vydatnějším pohybu, případně je opravdu následkem frustrace, v žádném případě to ale pejsek nedělá naschvál, prostě to cítí jako potřebu.

Ad 2) A tím se dostáváme k tomu, aby Bady nevnímal vaše zákazy a omezení jako křivdy, ze které je nešťastný: Vždycky než jdete sami ke stolu jíst, vezměte ho ven a pak pro něj naplňte Kong trochou granulí a přidejte něco málo z dobrot, které máte vy a které Bady cítí a chce je ochutnat. Dejte mu je např. k pelíšku do chodby a dveře nezavírejte, jen mezi ně postavte nějakou přepážku, nejlépe mřížku. Měl by zůstat v kontaktu a vidět na vás, ale zabráníte mu tak loudit u stolu. Po jídle mu zase Kong seberte a umyjte, ať je mu vzácný a těší se na něj. Podobně mu můžete dát hračku i zábranu do dveří v době, kdy si přivedete hosty nebo kamarády vašich dětí.

Ve zkratce: Vždy ho předem vyvenčete, pak mu dejte hračku s dobrotami, aby se mu vyplatilo poslouchat a být chvilku v klidu. Kdyby se nedařilo a pejsek se stále pomočoval, dejte vědět, ráda přijedu a dáme hlavy dohromady na „místě činu“.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz