12.07.21 Zdraví a nemoci

Pes a čokoláda

Toxicita čokolády pro psy je velmi známé a často opakované téma mezi chovateli, ale málokdo ví, že čokoláda je jedovatá i pro lidi. Riziko pro vašeho psa závisí na jeho věku, hmotnosti a citlivosti psa. Velký pes může sežrat mnohem větší množství čokolády, než se u něj negativní účinky projeví. Jak čokoláda působí na organismus vašeho mazlíčka, jak vypadá případná otrava a kolik by toho pejsek musel pozřít, aby se otrávil?

Čokoláda obsahuje derivát metylxantinu tzv. teobromin, což je látka podobná kofeinu, a pes ho z organismu vylučuje velmi pomalu. Teobromin tak má čas v organizmu psa působit. Metylxantiny jsou rychle vstřebávány trávicím traktem a metabolizovány v játrech, kde vstupují do enterohepatálního oběhu, díky němuž se pomalu odstraňují z těla psa ale i dalších zvířat.
Enterohepatální oběh je proces, při němž se určitá látka, např. teobromin nebo žlučové kyseliny, dostává z jater žlučí do střeva, kde se vstřebá a vrací se krví zpět do jater portální žílou. Tento proces brání velkým ztrátám látek důležitých pro organismus, ale je nevýhodný v případě některých otrav. Tento cyklus lze přerušit podáním léku, který látku váže a nedovolí její zpětné vstřebání. Metabolity metylxantinů jsou vylučovány převážně ledvinami (u psů je například 60-89 % teobrominu eliminováno močí). Poločas vylučování teobrominu se u psa pohybuje přibližně kolem 17,5 hodiny a dle nových studií se ukazuje, že závisí na věku zvířete.

Čokoláda je jedovatá i pro lidi
Můžeme tedy říci, že čím více čokolády pes sežral, tím větší množství teobrominu se do jeho těla dostane. Akutní otrava hrozí především u nemocných zvířat a mláďat. Nejnebezpečnější je čokoláda na vaření a produkty s vysokým obsahem kakaa. Naopak nejméně nebezpečná je bílá čokoláda, která neobsahuje skoro žádné nebo jen velmi malé množství kakaa. Smrtelná dávka teobrominu pro zdravého psa je 100-250 mg/kg živé hmotnosti, ale někteří autoři udávají dávku až 500 mg/kg. Pro srovnání, u člověka činí smrtelnou dávku cca 1000 mg/kg.


Čokoláda a obsah teobrominu na 100 g
Mléčná 150-200 mg
Hořká 470-530 mg
Bílá 1-4 mg
Na vaření 1 700 mg
Tabulka: obsah teobrominu v čokoládě (převzato z: Veterinární toxikologie v klinické praxi, 2. aktualizované vydání) 

Z výše uvedeného můžeme říci, že toxická dávka mléčné čokolády pro psa s hmotností 10 kg je více než 1 kg. U hořké čokolády je smrtelné množství poloviční (cca půl kilogramu hořké čokolády), ale u čokolády na vaření je nebezpečná i jedna tabulka této pochutiny.
Jednorázová konzumace malého množství čokolády vašemu pejskovi neublíží, ale jak je již zmíněno výše, tak toxicita čokolády vzhledem k dlouhé době jejího vylučování může být kumulativní. Dále záleží i na zdravotním stavu daného jedince, například pokud má pejsek problémy se srdcem či játry, je pro něj čokoláda více nebezpečná.

Jak teobromin působí, jaké příznaky máme sledovat a jak můžeme zasáhnout, pokud pejsek čokoládu pozře?
V těle zvířete teobromin ovlivňuje adenosin, který reguluje srdeční rytmus. Jakmile teobromin začne působit na adenosin, dojde k poruchám srdečního rytmu, které mohou být i smrtelné. Dále teobromin působí rozšíření průdušek a křeče svalstva.
Malé množství čokolády nemusí vyvolat žádné problémy, nebo může způsobit průjem a žaludeční nevolnost. Ale u zvířat otrávených čokoládou (teobrominem) dochází nejprve ke zvracení, průjmu, polyurii (nadměrné močení), hyperaktivitě, srdečním arytmiím, hypertermii a křečím. Smrt nastává v důsledku respiračního a srdečního selhání.
Pokud váš pes sežral čokoládu, než kontaktujete veterinárního lékaře, zjistěte o čokoládě co nejvíce informací (obsah kakaa) a zkuste zjistit množství, které bylo pozřeno. Veterinář vám podle informací, které mu poskytnete vysvětlí, jak dále postupovat.

Vyvolejte zvracení
Terapie otravy spočívá ve vyvolání zvracení, které je vhodné cca do 1 hodiny po té, co pes snědl čokoládu. Toho docílíme například ředěným peroxidem vodíku (3 %), který se ředí vodou v poměru 1:1, dávka: 1-1,5 ml/ kg hmotnosti psa (max. 1 polévková lžíce na 10 kg). Svého psa pozorujte asi 15 min, pokud nedojde ke zvracení po uplynutí tohoto času, dejte psovi další dávku.
Jestliže po 30 minutách nezačne zvracet, další dávku již nepodávejte a znovu kontaktujte veterinárního lékaře. Dále se pro rychlejší eliminaci teobrominu z organizmu podává aktivní uhlí každé tři hodiny po dobu 72 hod (doporučená dávka činí 1,0-4,0 g/kg rozpuštěné v 5 ml vody v jedné dávce).
Veterinární lékař může provést i výplach žaludku pacienta případně psa hospitalizovat. Vyvolávání zvracení a výplach žaludku jsou kontraindikovány při výskytu klinických příznaků otravy, naopak je v tomto případě třeba monitorovat srdeční a dechovou činnost.
Na trhu existují i alternativy ve formě psí čokolády. Tyto čokolády byly vyvinuty speciálně pro mlsné psí jazýčky a jsou v rozmanitých příchutích (bílé čokolády, mléčné čokolády, hovězí, jehněčí…) a neobsahují kakao. Takže i vaši parťáci si mohou bezpečně vychutnat stejnou pochoutku jako vy.

Text: Zuzana Kušičková, LABVET BLOG, www.labvet.cz/blog/ 
Foto: maxpixel.net