31.01.22 Život s kočkou

Pes a kočka jako nejlepší kámoši

Přemýšlíte, že byste si pořídili kočku a psa, ale bojíte se, jak spolu budou vycházet? Největší šanci na navázání nerozlučného přátelství mají mladá zvířata. 
Pokud je kočka pořízena dříve než pes a jestliže jsou zvířata seznámena, když jsou ještě mladá (méně než šest měsíců u koťat a jeden rok u psů), existuje vysoká pravděpodobnost, že spolu budou dobře vycházet. Výsledky izraelského výzkumu z roku 2008 byly zveřejněny v časopise Applied Animal Behaviour Science.
Vzájemné porozumění
Po rozhovorech s téměř 200 majiteli domácích mazlíčků, kteří vlastní kočku i psa, a následném natáčení a analýze chování zvířat, dospěli vědci k závěru, že kočky a psi mohou při splnění určitých podmínek spokojeně soužít. Profesor Terkel a jeho doktorandka Neta-li Feuersteinová zjistili, že dvě třetiny domácností, které zkoumali, uváděly pozitivní vztah mezi kočkou a psem. Nebylo to ale všude jen růžové. Ve 25 % domácností byla mezi zvířaty zaznamenána lhostejnost, zatímco v 10 % domácností se objevovala agrese a rvačky. Jedním z důvodů bojů mohly být různé mezidruhové signály. Kočky a psi možná nedokázali vzájemně číst řeč těla. V domácnostech, kde se kočka a pes chovali spokojeně, pozoroval profesor Terkel překvapivé chování. „Zjistili jsme, že se kočky a psi učí mluvit jazykem toho druhého. Překvapilo nás, že se kočky naučí mluvit 'psím' jazykem a naopak.“ Jakmile si kočky a psi zvyknou na vzájemnou přítomnost a naučí se číst signály a řeč těla toho druhého, mohou si spolu hrát, spát spolu na gauči, sdílet stejnou misku s vodou a v některých případech se i navzájem olizovat. 
Zdroj: Tel Aviv University. "Dogs And Cats Can Live In Perfect Harmony In The Home, If Introduced The Right Way." ScienceDaily. ScienceDaily, 9 September 2008. 
Foto: Maxpixel.net