30.04.11 Zdraví a nemoci

Pes prostatik?

Nedivte se, problémy s prostatou mohou postihnout i vaše psí kamarády. Podle odborných studií je postiženo více než 80 % psů starších pěti let. Věděli jste, že tyto problémy lze dnes řešit bezbolestně? Jednoduchým řešením je včasné podání tablet s obsahem osateron acetátu.

Prostata je podpůrná pohlavní žláza, která se v dospělosti mnohonásobně zvětší a tlačí na močovou trubici. V důsledku toho se pes může v noci samovolně pomočovat nebo dlouze a obtížně močí. V jeho moči se dokonce může objevit příměs krve.

„Problémy s prostatou neboli benigní hypertrofie prostaty má u psů mnoho nespecifických příznaků. Psa mohou trápit jak problémy s močením, tak zažívací obtíže jako je zácpa. Může mít i problémy s pohybem, je strnulý, kulhá, otékají mu nohy. Obecně se vám pes může zdát sklíčený a ztrápený bolestí,“ popisuje MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC.

V minulosti se často prováděla léčba pomocí radikální metody - kastrace. Nový způsob léčby zahrnuje podávání jedné tablety denně po dobu sedmi dnů. „Díky tabletám nedochází u psa k přerušení jeho plodnosti. Pes může po léčbě normálně nakrývat feny. Účinná látka osateron acetát patří mezi hormony. U psů pomáhá blokovat přenos testosteronu do prostaty, díky tomu se prostata smrští zpět do normální velikosti,“ říká MVDr. Zelinková.

Tablety se aplikují psovi do tlamy nebo žrádla. Účinek týdenní léčby je minimálně po dobu pěti měsíců. Veterinář zvolí obsah účinné látky osateron acetátu podle aktuální hmotnosti psa. „Chovatelé by neměli podceňovat problémy s prostatou u svého psa. Při jakémkoliv příznaku by ho měli nechat odborně prohlédnout veterinářem. Riziko onemocnění roste s věkem psa, objem prostaty se začíná zvětšovat již od stáří 2,5 roku,“ varuje MVDr. Zelinková.