14.01.12 Život s kočkou

Pět věcí, za které vás bude kočka nenávidět

Kočky jsou důstojná stvoření, která chtějí, aby vše probíhalo podle jejich představ. Pokud tomu tak není, připravte se, že budete pokousáni, poškrábáni, nebo se vaše oblíbená předložka v koupelně promění v kočičí toaletu.

 

I když se rády přitulí (občas), pomazlí (jen když ony samy chtějí) a nakrmí (vždy, když je to pochoutka hodna jejich mlsného jazýčku), zde je výčet pěti věcí, které z duše nenávidí.

 

1. Koupání – Přestože existuje pár koček, které mají vodu opravdu rády, většina z nich do vás zasekne drápky, jakmile se pokusíte přenést je do blízkosti puštěné sprchy. Naštěstí není pravidelné koupání nutné (kočky si docela dobře vystačí se svým jazýčkem), někdy však nastane situace, kdy se rychlé spršce nevyhnete. Kdo zažil průjem u perských koček, jistě mi dá zapravdu. Před samotnou „akcí“ je vhodné obléknout si kalhoty z pevného materiálu (nejlépe staré džíny), mikinu s kapucou (u dravějších jedinců se vyplatí helma) a lyžařské rukavice. Počítejte však s tím, že stejně budete poškrábaní a voda s mydlinami bude po celé koupelně. Jestliže se pokusíte ještě o fénování, kočičí trucování bude o to delší.

 

2. Stříhání drápků – Pokud jste své kočce stříhali drápky už od kotěte a nedošlo při tom k žádnému bolestivému incidentu, máte vyhráno. Pravdou však zůstává, že většina koček tuto proceduru prostě nesnáší. Stříhání drápků by proto měl být rychlý (ale precizní) proces. Vždy je lepší asistence dvou osob - jeden drží, druhý stříhá. Někdo používá „ručníkovou metodu“ - kočku zabalí do velké osušky, ze které jí koukají jen nohy. Opět zde platí, že čím méně holé kůže, které může přijít do kontaktu s drápky, tím lépe :-)

 

3. Cestování – Sice existují světlé výjimky, ale většina koček cestování zrovna nemusí. Některé jsou jen hlučné (mňoukají a prskají, co jim síly stačí), jiné se strachy po… A to doslova. Nedávno jsem cestovala vlakem a slyšela jsem pravidelné mňoukání, po chvíli jsem ucítila nepříjemný zápach. Cestující po sobě  rozpačitě pokukovali a všichni začali jako na povel otvírat okna. To bych nevěřila, jak intenzivně dokáže jedna znečištěná přepravka zasmrdět celý vagón. I když mi bylo kočky líto, měla jsem radost, když jsem konečně vystoupila.

 

4. Návštěva veterináře – Myslím, že mohu konstatovat, že v tomto případě neexistují výjimky. Veterinární prohlídky nemají rády všechny kočky, jen některé jsou ochotné je jednou za čas tolerovat. Naše peršanka mezi ně rozhodně nepatřila. V ordinaci veterináře se z bílé chlupaté kulička stala krvelačná bestie, která vřískala, syčela a ječela, jakmile se k ní kdokoliv jen přiblížil. Veterinář jí nazval hysterkou a já se mu vůbec nedivila. I když se jednalo o pouhé očkování, vyváděla, jakoby ji řezali. Přidržovat jsme ji museli minimálně ve dvou a stejně jsme to odnesli krvavými šrámy na rukou. A po příchodu domů? Na protest se vymočila na koberec. Trest jsme si za to „mučení“ přece zasloužili.

 

5. Kostýmy – Co k tomu dodat? Kočky obecně nemají rády nepohodlné věci. A žertovný obleček? To je ještě tisíckrát horší. V tu ránu zapomenou, jak se chodí a mají trvale naštvaný výraz ve tváři. Ale za fotku to přece stojí, co myslíte?

 

A za co vás nenávidí vaše kočky?