02.02.13 Život s kočkou

Plodnost

U plodných koček si můžeme povšimnout charakteristického chování, které je spojeno s jejich hormonálním cyklem. Tím, jak se na podzim a v zimě zkracují dny, nutí to kočku k anestrii (sexuální nečinnosti).

 

Plodná kočka má rovněž pohlavně neaktivní období mezi aktivními estrickými cykly během roku. Tato kratší anestrická období se nezývají diestrus. A kdy je kočka připravena k páření? V době, kdy plodná kočka vstoupí do proestrického období (před plnou říjí), začne se předvádět a bude se více otírat hlavou o různé předměty. Toto období trvá obvykle jeden až tři dny a pro majitele koček je jednoduše rozpoznatelné – kočka je přítulnější a projevuje mnohem větší přízeň lidem i zvířatům. Během této fáze se může u kočky rozvinout větší náklonnost k určitému kocourovi, který se jí dvoří tak, že tráví čas sezením vedle ní. Současně se s ní mohou pokusit spářit i někteří jiní kocouři, budou však pravděpodobně odmítnuti – kočka např. stáhne ocas a může na ně i zaútočit. Jakmile kočka přejde do plné říje, kdy jsou její vaječníky připraveny k ovulaci, její pohyby budou postupně stále vábivější. Můžete si také všimnout toho, že kočka rozevírá a svírá tlapky, válí se na zádech a převrací se z jednoho boku na druhý. Rovněž se začne hlasitě projevovat. Po začátku plné říje bude hlasitě mňoukat, válet se na zádech, také bude zadní stranu hlavy silně tlačit k zemi za účelem značkování pachem z mazových žlázek. Plodná kočka je nejsvolnější k páření obvykle třetí nebo čtvrtý den říje. Pokud dojde ke krytí, její říje do 24 hodin ustane působením progesteronu vylučovaného žlutým tělískem ve vaječnících. Jestliže se ale nespáří, může trvat až 14 dní, ačkoliv nejpatrnější bude jen jeden týden.

Bez páření trvá celý průměrný cyklus asi tři týdny,ale je to velmi proměnlivé, zvlášť u ušlechtilých plemen. Uvádí se, že siamským kočkám trvá říje jen krátce, ovšem majiteli to tak nemusí připadat vzhledem k hlasitým projevům těchto koček. Perské kočky mívají říje méně často a jsou většinou poměrně tiché.

 

Co dělat při absenci říje?

 

Pokud dojde k vynechání říje a trvá-li pauza dlouho, můžeme homeopatickými léky nastartovat činnost vaječníků a hypofýzy. K poruchám funkce těchto orgánů hormonální soustavy může docházet z různých důvodů.

 

Folliculinum

Lék k povzbuzení činnosti vaječníků. Vždy ho kombinujeme s některým z následujících léků. Ředění 9 CH 1krát denně alespoň 14 dní nebo do objevení říje.

 

Pulsatilla

Jemné samice, citlivé, mazlivé, velmi přítulné a zimomřivé, ale mají rády pobyt na čerstvém vzduchu. Po tučné stravě trpí průjmy. Ředění 30 CH 1-2krát týdně, na počátku je vhodné podat jednu dávku v ředění 200 CH.

 

Ignatia amara

Vynechání říje následkem nějakého psychického otřesu nebo emočního šoku. Projevují se paradoxní reakce, například chce být ve společnosti, tlačí se do dveří, ale pak se uloží v ústraní (třeba pod postelí) a je nedůtklivá. Často je vhodné střídat tento lék s lékem Actaea racemosa 9-15 CH. Ředění 15-30 CH 1-2krát v týdnu.

 

Natrum muriaticum

Vynechání říje, proběhne bez barvení-krvácení. Místo něj se může objevovat průhledný hlen. Často u smutných samic. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Sepia officinalis

Říje se nedostavuje nebo je jen velmi slabá, až známky frigidity – odmítá kocoura. V předcházejících říjích mohl být pozorovány výhřezy děložní sliznice nebo záněty dělohy či pochvy. Samice je smutná, depresivní až popudlivá. Ředění 15 CH 2-3krát týdně.

 

Zdroje: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz