25.05.13 Výživa

Podle kočičího gusta

 

Kočky jsou požitkářky ve směrech... I v jídle. Vyhovět jejich mlsným jazýčkům ani stravovacím manýrům není zrovna jednoduché, protože chtějí měnit chutě a své jídlo rády trhají, žvýkají a olizují. Je to způsob, jak si ho přirozeně vychutnají. Zároveň by jejich krmení mělo dodávat organizmu všechny potřebné živiny ve správném množství a poměrech. Co tedy kočkám nabídnout?

V současné době je celkem jedno, jestli se majitelé rozhodnou krmit kočky kvalitními granulemi nebo vlhkým krmivem v konzervách či kapsičkách. Základní rozdíl mezi suchým a vlhkým krmivem spočívá ve způsobu konzervace výchozí vstupní suroviny. U granulí jde o konzervaci vysušením, u konzerv a kapsiček sterilizací. Obě varianty krmiva jsou kompletní, proto dodávají organizmu při dodržení doporučených krmných dávek všechny potřebné živiny ve správném množství i poměrech.

Každá z těchto variant má svoje výhody. Granule jsou jednoduché na manipulaci, prázdná miska zůstává skoro čistá. Jedná se o koncentrovaný zdroj živin, takže denní krmná dávka je poměrně malá a také cenově vychází o něco lépe. Vlhká krmiva jsou pro kočky zase atraktivnější, protože při otevření se uvolňuje řada aromatických látek, kterým kočky nemohou odolat. Vlhké varianty navíc nabízí větší množství příchutí, které umožňují vyjít vstříc přirozené kočičí potřebě střídat chutě. Vlhká krmiva jsou proto velice dobře přijímaná téměř všemi kočkami. Výhodou kapsiček je také to, že jsou „jednoporcové“. Není potřeba nic skladovat, protože většina koček je schopná velikost porce spořádat na posezení. Balení je velmi lehké, takže je praktické i na cesty. Uzavřené kapsičky se nemusí uchovávat v ledničce, proto nehrozí, že by zvíře dostalo podchlazenou potravu, která by u něj mohla vyvolat bolesti břicha až průjem dietetického původu.

Většina koček ráda střídá krmiva a ráda přijímá obě varianty. Zhruba 70 % denní krmné dávky by mělo pocházet z vlhkého krmiva a 30 % z granulí. Vzhledem k fyziologickým potřebám koček může celá denní krmná dávka pocházet z konzerv nebo kapsiček, ale k tomu by kočka měla mít v misce připravené i granule, ke kterým by měla mít přístup celých 24 hodin. U koček se tedy výhody míchání vlhkého krmiva a granulí doplňují.

MVDr. Leoš Železný