20.03.22 Život s kočkou

Pomalé mrkání je pro kočky jako úsměv

Tým odborníků z univerzit v Sussexu a Portsmouthu objevil nový způsob, jak můžete posílit pouto s vaším kočičím mazlíčkem - pomalu mrkejte. Na kočku budete působit sympaticky. 
Studie z roku 2020 zveřejněná online v časopise Nature Scientific Reports poprvé dokázala, že je možné navázat vztah s kočkou pomocí „pomalého mrkání“. Technika představuje formu pozitivní komunikace mezi kočkami a lidmi. Díky mrkání se člověk stává pro kočku atraktivnější. Je to určitá obdoba úsměvu. 
Jak studie probíhala? 
Tým vedený doktorkou Tasmin Humphreyovou a profesorkou Karen McCombovou, vědkyněmi zabývajícími se chováním zvířat na univerzitě v Sussexu, provedl dva experimenty. První z nich odhalil, že kočky častěji pomalu mrkají na své majitele poté, co na ně jejich lidé pomalu mrknou, v porovnání s případy, kdy s nimi vůbec neinteragují. Druhý experiment probíhal s výzkumníkem z týmu psychologů, nikoli s majitelem zvířete. Zjistilo se, že kočky se k němu raději přiblížily, když pomalu mrknul, než když zachoval neutrální výraz.
Vyzkoušejte to taky
Profesorka Karen McCombová, která práci vedla, řekla: „Tato studie je první, která experimentálně zkoumá roli pomalého mrkání v komunikaci mezi kočkou a člověkem. A je to něco, co si můžete sami vyzkoušet s vlastní kočkou doma nebo s kočkami, které potkáte na ulici. Je to skvělý způsob, jak posílit pouto, které se zvířetem máte. Zkuste přivřít oči jako při uvolněném úsměvu a následně je na několik vteřin zavřít. Zjistíte, že kočky samy reagují stejným způsobem a můžete tak navázat jakousi konverzaci.“
Pozitivní vnímání
Dr. Tasmin Humphreyová, autorka studie, uvedla: ,,V průběhu práce jsme se snažili zjistit, jak se kočky chovají. Pochopení pozitivních způsobů interakce mezi kočkami a lidmi může zlepšit porozumění a říci nám více o jejich sociálně-kognitivních schopnostech. Naše zjištění by mohla být potenciálně využita k hodnocení welfare koček v různých prostředích, včetně veterinárních ordinací a útulků.“ 
A proč kočky vlastně mrkají?
U koček se toto chování vyvinulo nejspíš kvůli tomu, že lidé ho vnímali jako pozitivní. Kočky se možná naučily, že je lidé za reakci na pomalé mrkání odměňují. Je také možné, že pomalé mrkání u koček začalo jako způsob, jak přerušit upřený pohled, který je v sociální interakci potenciálně ohrožující.
Foto: Pixabay