30.07.13 Výchova a výcvik

Pomůže kastrace?

Mám doma 7 let starého anglického buldoka. Byla nám doporučena kastrace z důvodu nadřazeného chování vůči partnerovi. Také čekáme miminko, tak máme strach, aby mu třeba něco neudělal. Pes je totiž „svůj“, hodně žárlí a chová se dominantně. Dočetla jsem se, že u starších psů se kastrace může minout účinkem. Jaký na to máte názor?
 

Odpověď:
Nemyslím si, že by kastrace v tomto případě na jeho chování něco změnila. V tomto věku se dělá spíše jako preventivní opatření problémů s prostatou. 
Pokud jde o „nadřazené“ chování vůči partnerovi, je možné, že pes je na vás jako na sociálním partnerovi příliš závislý, nebo jde jen o špatnou komunikaci mezi psem a partnerem.
Posílám odkaz na dva texty – jeden je o tom, jak připravit psa na příchod miminka, a druhý hlavně o bezpečném soužití malého dítěte a psa.
Tím, že budete se psem cvičit a naučíte ho vystačit si chvíli bez vaší pozornosti a péče, možná přispějete i k narovnání jeho vztahu s partnerem. Rozhodně nedoporučuji fyzické tresty, ani jakýkoli nátlak ze strany partnera (chycení psa za obojek, jeho shození z pohovky, vytažení z pelíšku apod.). Vše řešte pomocí povelů, které pes dobře zná, nebo které jej s pomocí pamlsků a hraček ještě naučíte. Vyhněte se jeho agresi – agrese se nesmí stát komunikačním prostředkem mezi vámi a psem. Takové prostředí by bylo pro dítě nebezpečné. Prostudujte si článek se stresovými signály psa, abyste se v jeho reakcích lépe vyznali. Zkuste si vyplnit zaslanou tabulku, která vám pomůže vyhodnotit míru jeho nebezpečnosti (hodnotí se vždy vzhledem ke konkrétní osobě, kterou pes napadl). Pokud vám vyjde vysoké výsledné číslo, je to varování – znamená, že pes své agresivní chování pravděpodobně zopakuje, proto by měl být dobře ovladatelný a zároveň zabezpečený.
K soužití dětí a psů byla vydána knížka s CD Modrý pes – je to užitečná pomůcka pro všechny rodiče malých dětí, kde je v rodině pes. Tam je vše, co je uvedeno ve zmíněných článcích, podrobně rozepsáno a ukázáno na konkrétních příkladech.
Věřím, že vám přiložené materiály a odkazy pomohou vše připravit tak, aby miminko, partner i pes žili spolu v pohodě.

 

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz