07.03.08 Zdraví a nemoci

Porod kočky

 Pro každého chovatele patří  období příchodu koťátek k těm nejkrásnějším a zároveň nejnáročnějším. Je potřeba věnovat dostatečnou a citlivou pozornost kočičí mamince, stejně tak nic nezanedbat v péči o koťátka.

Už se to blíží

Termín, kdy bude naše kočka rodit, si snadno vypočteme. První termín porodu určíme tak, že k druhému dni po prvním krytí přičteme 63 dní. Poslední termín porodu spočítáme dle posledního dne, kdy kocour kočičku kryl, ke kterému opět přičteme 63 dní. Pokud kočka neporodí v předem stanovený termín, ale o pár dní dříve či později, není se třeba znepokojovat, je to normální. Blížící se porod můžeme určit také měřením teploty. Dva, tři dny před porodem obvyklá teplota 38,4–39 °C klesá o jeden stupeň. Před samotným porodem je kočka obvykle neklidná, ráda zalézá a hledá si vhodné místo na porod. Proto je důležité vaší kočce připravit vhodnou porodnici. Je lepší, pokud ji má kočka k dispozici několik dní před porodem. Ideální je papírová krabice (velikost krabice od banánů) krytá ze všech stran, pouze s malým průlezem. Nejlepší je krabice se snímatelným víkem, abychom měli rodící kočku a koťátka pod dohledem a měli k nim dobrý přístup. Porodní bednu umístíme na klidné, nerušené místo bez průvanu, raději do pološera, než na přímé světlo. Na dno porodnice dáme čisté prostěradlo. V místnosti zajistíme dostatečnou teplotu, minimálně 22°C. Pokud je v místnosti chladněji, můžeme na dno krabice dát polystyrénovou desku a obalit ji dekou, dekou obalit i celou krabici a až se koťátka narodí, tak do blízkosti pelíšku umístit přímotop.

Co si před porodem nachystat

Jako přípravu na porod kočky si nachystáme několik starších ručníků či pleny, vše musí být čisté. Můžeme si také opatřit jednorázové, buničité podložky. Ručníky či podložky využijeme při samotném porodu, můžeme opatrně vyměňovat podložky pod kočkou a koťaty a osušit koťátka. Vhodná je také elektrická dečka, na které můžeme nechat doschnout koťátka, aby neprochladla. Elektrickou dečku neumisťujeme přímo pod kočku, nechtěla by potom u koťátek ležet. Dále si připravíme nůžky na přestříhnutí pupeční šňůry, které předem vyvaříme. K dispozici bychom měli mít lahvičky s dudlíky na přikrmení koťat, speciální mlíčko pro koťátka či Tatru grand. Jak jsme si již řekli, připravíme kočce porodnici. Důležité je si zjistit kontakt na veterináře, který bude mít v termín porodu naší kočky pohotovost pro případ, kdyby nastaly nějaké komplikace. Musíme myslet i na to, že kočky často rodí v noci, kočku máme proto stále pod dohledem.

Porod

Porod začíná odtokem plodové vody. Po odtoku plodové vody může ihned začít samotný porod, ale je normální i pokud se ještě hodinu nic neděje. Kočka zrychleně dýchá a na bříšku kočky jsou viditelné kontrakce, stahy dělohy. Někdy se při porodu nejprve objeví bublina, plodový obal s vodou. Nepropichujeme ho a necháme kočku v klidu, slovy ji uklidňujeme, hladíme. Někdy nemusí ani plodová voda odtéct a už nastává samotný porod. Některé kočky si při porodu poradí naprosto samy, jiné budou potřebovat naši pomoc. Snažíme se do porodu příliš nezasahovat, ale jsme kočce stále na blízku a připraveni zasáhnout, pokud to bude potřeba.

Nejčastěji se rodí koťátka napřed hlavičkou, porod koncem pánevním však také není výjimkou. Koťátko se může narodit již zcela zbavené obalu, ale obvyklé jsou i případy, kdy se kotě narodí v plodových obalech. Zkušená kočka obal prokousne, překousne pupeční šňůru a kotě začne olizovat, čímž ho rozmasíruje. Pokud je kočka nezkušená a neví si rady, je řada na nás a musíme jednat opravdu rychle. V místě hlavičky plodový obal opatrně prsty roztrhneme a kotě zbavíme obalu. Krev, která je v pupeční šňůře patrná, stáhneme prsty kousek směrem ke koťátku a kousek k placentě a v místě bez krve pupeční šňůru odstřihneme. Pupeční šňůru odstřihujeme 2 cm od bříška koťátka a chvíli přidržíme prsty, dokud nepřestane téct krev. Kotě osušíme, v pleně ho rozmasírujeme a pokud je kotě v pořádku, ihned ho přiložíme k cecíčkům matky kočky. Koťátka začnou záhy sama sát mateřské mléko. Mezi narozením jednotlivých koťátek mohou být i delší hodinové pauzy, další kotě se však může narodit záhy, během několika málo minut. Je to u každé kočky a každého porodu individuální. Kočce nabízíme během porodu vodu.

S narozením každého kotěte sledujeme, aby odešla i placenta, tzv. lůžko. Placentu necháme kočce pozřít, získá tak potřebné živiny. Při narození více koťat však necháme kočku sníst maximálně tři placenty, při požití více placent by se mohl dostavit průjem.

Pokud je porod ukončen, kočka je klidná, leží spokojeně s koťátky v pelíšku, koťátka olizuje a masíruje. Pod kočkou a koťaty vyměníme podložku a udržujeme je v teple a suchu. Koťátka na digitální stolní váze zvážíme, zapíšeme si jejich váhy a ihned určíme pohlaví koťátek. Pohlaví koťátka se nám nejlépe určí, když je koťátko ještě mokré. Pokud se nám narodí více koťátek stejné barvy a vidíme, že je od sebe nebudeme moci dobře rozeznat, označíme si je. Použijeme k tomu fix, kterým barevně označíme drápky koťátka, naši značku však musíme každý den obnovovat. Pokud jsou koťátka slabá, nebo je ve vrhu více koťat, můžeme je dokrmit za pomocí lavičky a speciálního mlíčka pro koťátka (můžeme ho nahradit Tatrou grand). Mlíčko nesmí být studené, ale zase ne moc horké. I v případě, pokud porod proběhl v pořádku, je lepší, aby kočku prohlédl veterinář a píchl jí injekci na dočištění a spuštění mléka. Nejlepší je přivolat veterináře, který je ochoten přijet k nám domů, abychom kočku cestou k veterináři zbytečně neznepokojovali.

Když nastanou komplikace

Někdy se může narodit koťátko, které nejeví žádné známky života. Takové kotě může být napité plodovou vodou. I v tomto případě zachováme chladnou hlavu a nezmatkujeme. Koťátko vezmeme do pleny, rozmasírujeme ho a krajem pleny vytřeme tlamičku a čumáček. Kotě zhoupneme v dlani, potřebujeme, aby se mu dostala voda z plic. Našimi ústy můžeme vodu z kotěte vysát. Další možnost je kotě chytit za zadní nožky, pověsit hlavou dolů a za zátylek mu nalít trochu ledové vody. Je to často takový šok, že se kotě probere, musíme však dávat pozor, aby se voda nedostala do oušek, čumáčku nebo tlamičky koťátka. Pokud kotě zakřičí, máme vyhráno. Přesto kotě sledujeme, a pokud prská či se mu u nosíku dělají bublinky, otíráme čumáček a vytíráme tlamičku, aby kotě vodu opět nevdechovalo.

Může nastat i případ, kdy je kotě příliš velké a uvízne v porodních cestách. Pokud kočka již nemá sílu kotě vytlačit, či ustanou stahy dělohy, zkusíme jí opatrně rozmasírovat bříško a jakmile začnou stahy, můžeme kočce pomoci kotě vytáhnout. Musíme však postupovat velice opatrně, kotě nevytahujeme násilím, vše provádíme v souladu se stahy dělohy. Když nastane kontrakce, kotě opatrně uchopíme, mírně povytáhneme, při dalším stahu vše opakujeme.

Pokud při porodu nastanou větší komplikace a kočka například několik hodin tlačí a nenarodí se žádné kotě, či ustanou kontrakce (stahy dělohy), případně uvízne kotě v porodních cestách a nemůžeme mu pomoci, pak je důležité přivolat veterináře nebo kočku i s narozenými koťaty k veterináři zavézt. Včas provedený císařský řez často zachrání kočku i s koťátky.

Poporodní péče
Koťátka udržujeme v čistotě, v teplejší místnosti bez průvanu, spíše v pološeru. Pokud koťátka pravidelně pijí a kočka se o ně stará, příliš nezasahujeme, kočku chválíme a uklidňujeme. Pokud se koťátkům nedaří sát mateřské mléko, trpělivě je přikládáme k cecíčkům kočky, opatrně jim pootevřeme tlamičku a navedeme je k cecíčkům. Mateřské mléko je pro koťátka v tomto věku nejdůležitější, získávají z něj potřebné živiny a obranné látky, což nám náhražky mateřského mléka v takové míře neposkytnou.

Kočce je třeba podávat vydatnou potravu a v tomto období ji nijak v jídle neomezovat. Krmíme ji kvalitními granulemi, každý den jí podáváme syrové hovězí maso (musí být 48 hodin přemražené). Do jídelníčku také zařadíme polotučný tvaroh, pokud po něm kočka nemá zažívací potíže. Na posilněnou a doplnění živin kočce nabídneme speciální vitaminové pasty, které zakoupíme u veterináře.

Koťátka každý den, pravidelně ve stejnou dobu, vážíme, a jejich váhy si zapisujeme. Zpočátku přibírají jen pár gramů, důležité však je, aby na váze neubývala. Pokud by se váha koťat snižovala, či některé kotě neprospívalo tolik jako ostatní, začneme ho přikrmovat. K tomu použijeme speciální mléko pro koťátka, nahradit ho můžeme i neslazenou Tatrou grand. V tomto případě by měl koťátko prohlédnout veterinář.

U malých koťátek je jejich vývoj nejrychlejší. Každý den můžeme pozorovat jistý pokrok. V prvních dnech jsou ještě slepá, ale začínají se orientovat a rychleji vyhledávat mámin cecíček s mlíčkem. V dalších dnech začnou otvírat oči, lézt, chodit, hrát si, běhat, začnou se učit pít mlíčko z talířku, okusí svoje první maso, granulky.

Radost z růstu a rozvoje schopností koťátek vám mnohonásobně vynahradí  starost a obavy, které jste prožívali při jejich narození.

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček SweetNozzles, CZ

www.sweetnozzles.unas.cz