Jedním z nejčastějších důvodů návštěvy veterináře je pro majitele koček výskyt problémů s močovým traktem jejich mazlíčka. Jak tyto potíže poznat a jak jim předcházet?
MVDr. Tereze Štěpánková z Veterinární kliniky Průhonice potvrzuje, že tímto onemocněním trpí přibližně 5 koček ze 100. Což je vzhledem k celkovému počtu koček chovaných v ČR docela vysoké číslo.
Jak zjistit, že zvíře trpí urinárními problém?
„Příznaky těchto potíží jsou různé a někdy jen velmi málo patrné. Ať už je ale jejich intenzita jakákoli, zvíře má vždy bolesti a necítí se dobře,“ říká MVDr. Tereza Štěpánková. Většinou tráví kočka více času na své toaletě, dělá malé loužičky po bytě a častěji si umývá genitálie. Moč koček je vysoce koncentrovaná a v případě urinárního onemocnění tedy působí velmi dráždivě. Proto je důležité reagovat na příznaky této choroby co nejdříve, aby veterinář zahájil léčbu, která zvířeti poskytne rychlou úlevu.
Varovné signály
časté močení, ale pouze v malém množství
neustálé olizování genitálií
při močení kočka dává najevo bolest (mňouká, sténá)
moč může být zbarvena růžově (značí přítomnost krve)
občasné močení mimo toaletu
ztráta chuti k jídlu
změny v chování
Nejčastějším druhem onemocnění dolních močových cest u koček tzv. ideopatická cystitida, 60% urinárních potíží u koček je způsobeno právě kvůli ní. Klíčovou roli při zvládnutí či předcházení této chorobě hraje výživa.
Nejlepší prevencí je správná výživa a dostatek vody
Kočka musí mít neustále k dispozici dostatek čerstvé a kvalitní vody. Nejideálnější jsou proto fontány, ve kterých voda neustále cirkuluje a čistí se přes filtr. Druhým zásadním krokem je výběr krmiva. U koček, které již urinárními problémy trpí či jsou v pokročilejším věku, je toto opatření nezbytné. Krmivo pro kočky náchylné k tomuto onemocnění by mělo mít sníženou koncentraci určitých minerálních látek a obsahovat řadu účinných látek, které pomáhají těmto potížím předcházet a udržují kočce zdravý močový trakt.
Pokud už se u vaší kočky urinární potíže vyskytly, dodržujte několik základních pokynů:
Neměňtě stravu – přejděte na krmivo vhodné pro kočky s urinárními problémy (např. Purina ONE Urinary Care) a u něj zůstaňte.
Nepřerušujte předčasně léčbu – máte-li veterinářem předepsanou léčbu, neukončujte ji dříve. I když se zvíře může zdát zdravé, nemusí to to tak ještě být.
Jídlo rozdělujte – denní příděl krmiva kočce rozdělte na několik menších porcí. Zmenší se tak výkyvy pH v moči.
Zajistěte dostatek pitné vody – dbejte na to, aby kočka měla k dispozici vždy čerstvou, pitnou vodu.
Dejte pozor na zadržování moči – ujistěte se, že kočka nezadržuje vykonání potřeby. V případě, že by totiž moč zadržovala, koncentruje se moč a minerály v ní obsažené. Záchod kočky je nutné udržovat v maximální čistotě. Na znečištěnou toaletu kočky odmítají chodit.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.