23.02.24 Zdraví a nemoci

Potravinové alergie u psů

V dnešní době se můžeme čím dál častěji setkat s alergií nebo intolerancí u psů. Jak ale řešit tento problém? Dobrou zprávou je, že máme dnes na výběr z mnoha potravin a pamlsků - od různých druhů mas po hmyzí proteinové výrobky nebo např. veggie verze.

Potravinové alergie jsou nejběžnější formou alergií u psů. Alergie jsou často otázkou imunitního systému, který zareaguje vytvořením protilátek. Výsledkem je, že váš pes konzumuje potravu, na kterou je alergický a to se může projevit velmi nepříjemnými způsoby, jako je podráždění žaludku a trávicího ústrojí, kašovitou stolicí - často i s příměsí krve, podráždění kůže a její otoky, infekce uší i pacek. Další variantou může být také anafylaktický šok.

Které jsou ty nejčastější alergeny?

Psi mohou být alergičtí na jakoukoliv potravu. Některé potraviny jsou u nich ale označovány za alergeny mnohem častěji. 

Mezi ty nejčastější potravinové alergie patří: kuřecí a hovězí maso. Dále pak mléčná bílkovina, sója, vejce, lepek, kukuřice, pšenice nebo oves

Spousta psů je spíše alergická na více složek najednou, než jen na jednu konkrétní. Pokud váš pejsek pociťuje některý z příznaků, měli by jste se ihned poradit se svým veterinářem. Ten doporučí udělat krevní testy, které ukážou konkrétní alergie. Zpravidla se nasazuje eliminační dieta, aby se tělo pejska zbavilo všech alergenů, které aktuálně způsobují problémy. Doporučená doba eliminační diety je 8-12 týdnů. 

Jaká plemena trpí nejčastěji alergiemi? 

To se tak v dnešní době úplně určit nedá. O dost častěji na alergie trpí také kříženci plemen nebo plemena, u kterých v historii chovu žádný případ alergií nebyl. Z vlastní zkušenosti jsou to hlavně plemena typu bull - francouzský buldoček, mops, stafordširský bullteriér nebo anglický buldok. Nevyhýbají se ani plemenům jako je zlatý retrívr, labrador, dalmatin, maltézský psík nebo jezevčík

Je důležité rozlišovat také termín alergie a intolerance. Oba problémy mají téměř stejné symptomy a jsou léčené stejně. Nejvýznamnější rozdíl je v tom, že alergie mohou být i život ohrožující, kdy se alergie může objevit hned i v podobě anafylaktického šoku. Intolerance se objevuje v průběhu času a přichází postupně. 

Poté co zjistíte, že váš pes trpí alergií, je zapotřebí okamžitě přejít na hypoalergenní krmivo. Veterinář často doporučí vhodnou stravu do eliminační diety a podle výsledků krve pak i vhodný typ složek v krmivu. Vždy je zapotřebí číst celý seznam složek. 

Alergie ani intolerance nemusí být ale do konce života. Často je to právě otázka imunitního systému, který se v průběhu života pejska neustále mění. Veterináři doporučují zhruba 1 rok - 1 a půl vyšetření na alergie zopakovat. Častokrát se totiž stává, že jsou výsledky úplně jiné a pejskovi tak můžete rozšířit krmivo o další složky. Alergie jsou náročné nejen pro pejska ale především pro jeho páníčka. Není to ale nic, co by se se správným přístupem a léčbou nedalo zvládnout.