29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
30.06.12 Zdraví a nemoci

Pouze třetina chovatelů ví, že i psy může trápit prostata

Podle průzkumu společnosti VIRBAC pouze třetina chovatelů tuší, že i psy může trápit prostata, podobně jako je tomu u mužů.  Přitom více než 80 % psů starších pěti let trpí právě tímto onemocněním. V případě léčby preferuje 80 % chovatelů sedmidenní léčbu tabletami s obsahem osateron acetátu před nevratnou chirurgickou kastrací.

 

Onemocnění prostaty u psů se může projevit mnoha neurčitými symptomy. Počáteční symptomy, jako je občasná přítomnost malého množství krve v moči, majitelé často přehlédnou nebo další symptomy přisoudí bolesti zad či kloubů. Pejsek je bez nálady, sklíčený, jeho pohyb může být strnulý. Může mít problémy s močením nebo s vyprazdňováním.

„Prostata je podpůrná pohlavní žláza, která se zvětšuje již od 2,5 let věku a tlačí na močovou trubici. V důsledku toho se může pes v noci samovolně pomočovat nebo naopak dlouze a obtížně močí. V jeho moči se může objevit příměs krve,“ poukazuje na příznaky benigní hypertrofie prostaty MVDr. Gabriela Zelinková. Přestože příznaky onemocnění prostaty nemusí být na první pohled patrné, veterinář ji může při pravidelné kontrole jednoduchým vyšetřením odhalit. Radikální léčebnou metodu chirurgické kastrace nahradilo podávání jedné tablety denně po dobu jednoho týdne. „Chirurgická kastrace sebou nese riziko narkózy. Díky vývoji v léčbě není nutné toto riziko podstupovat, což je cenné zvlášť u rizikových pacientů, jako jsou starší pejsci, psi s onemocněním srdce a podobně. Dokonce není ani přerušena plodnost psa. Účinná látka osateron acetát pouze blokuje přenos testosteronu do prostaty. Prostata se tak po aplikaci tablet zmenší zpět do původní velikosti a klinické potíže mizí. Účinek této týdenní léčby je až půl roku“ vysvětluje MVDr. Gabriela Zelinková.

Podle hmotnosti psa určí veterinář obsah účinné látky osateron acetátu, poté podáváme psovi tablety do tlamy nebo žrádla. MVDr. Zelinková upozorňuje: „Chovatelé by u svého psa neměli podceňovat problémy s prostatou. Riziko onemocnění roste s věkem psa, proto by majitelé pejsků starších pěti let měli u svého psa pravidelně co půl roku nechat prostatu odborně vyšetřit veterinářem.“