Jak svého čtyřnohého mazlíčka naučit povel FUJ? Přinášíme vám jednoduchý návod pro úplné začátečníky.
FUJ je povel, který má pro psa význam: "To bys měl rovnou vzdát, protože s tím nebudeš mít tak jako tak úspěch." Princip je velmi jednoduchý, avšak učení vyžaduje zpočátku každodenní trénink. Můžete si samozřejmě zvolit jiné slovo, než zrovna FUJ, ovšem měli byste rozhodně vybrat povel, který běžně nepoužíváte, abyste předešli zbytečným omylům.
Začínáme
Při prvním nácviku použijte něco jedlého, co však psa až tolik neláká, například suchou tvrdou housku nebo chleba. Psa budete mít na vodítku. Housku položte tak, aby ji pes viděl a cítil, ale nemohl se k ní dostat. Zpočátku ji dejte raději do bezpečné vzdálenosti dál od psa, aby o ni sice jednoznačně jevil zájem, ale aby byl zároveň ještě schopen vnímat. Když bude vzdálenost příliš malá, může se houskou natolik rozrušit, že už nebude schopen správně uvažovat. V okamžiku, kdy projeví o housku zájem, řekněte pouze jednou FUJ. V tomto momentě nemá tento povel pro psa žádný význam. Bude se tedy i nadále pokoušet nějakým způsobem housku získat. Vodítko byste neměli povolit ani o centimetr, ale zapomeňte na nějaké škubání. Pes by měl nabýt dojmu, že všechny jeho snahy jsou zcela neefektivní a že na situaci nemůže vůbec nic změnit. Jednou to vzdá a to bude ten správný okamžik, kdy ho musíte odměnit. Celý nácvik několikrát zopakujte. Pokud nemá zájem, položte housku na jiné místo, psa ovšem nevybízejte, aby si ji vzal. Po několika lekcích sevzdá rychleji, když vyslovíte povel FUJ!
Trénink provádějte na různých místech při různých příležitostech. Postupně používejte stále lákavější potravu. Nacvičujte také během venčení, když objeví nějaké odpadky. Jestliže pes na vodítku povel již jakž-takž zvládá, můžete nechávat vodítko volnější. Dbejte však na to, abyste mu mohli v případě nutnosti zabránit v sežrání vytoužené "potravy".
Pokud jste se úspěšně dostali do této fáze, položte na zem něco dobrého takovým způsobem, abyste to mohli v případě nutnosti zakrýt nohou a mohli jste cvičit i bez vodítka. Je dobré, když vám při tom někdo pomůže. Na vaší obvyklé procházkové trase schovejte pod plochý kámen něco dobrého tak, aby se k tomu pes nemohl dostat a v blízkosti tohoto místa nacvičujte FUJ také na volno bez vodítka. Čím budou vaše tréninkové pasti nápaditější, tím bude váš čtyřnohý přítel poslušnější.
Povelem FUJ dáváte psovi najevo, že jeho počínání je nežádoucí a nebude slavit úspěch, díky čemuž bude na povel reagovat stále jistěji. Povel byste měli používat pouze v situacích, kdy se pes bude chystat něco udělat. Když už se k housce nebo třeba nějakého lákavému odpadku dostane a zažije úspěch, pak je na použití povelu příliš pozdě, protože byste působili nedůvěryhodně. V takových chvílích je vhodné použít povel PUSŤ.
Zdroj: Karina Mahnke, Pes – základní výcvik. Sedni, Zůstaň, Ke mně. Grada, www.grada.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.