24.08.21 Život s kočkou

Povel přines

Aportování můžete naučit nejen psa, ale s trochou snahy i vašeho kočičího mazlíčka. Kočky jsou šelmy, které baví honit, sledovat a chytat, také přenášení kořisti je pro ně přirozené, tak tohoto pudového chování zkuste využít a naučte je povel „přines“. 

Samozřejmě některé kočky mají svou hlavu a i přes veškeré snahy je přinášet míček nebo plyšovou myšku nenaučíte, jiné na to mají vyloženě talent. Říká se to o burmillách, siamkách nebo mainských mývalích kočkách. Společná hra navíc utužuje přátelství a udržuje kočku v kondici. 

Začněte brzy
Když se lidí zeptáte, jak naučili svou kočku aportovat, mnozí z nich odpovědí, že to nijak netrénovali; kočka to začala dělat sama. I v tomto případě platí, že každá kočka je jiná. Některá to pochopí hned, jiné to bude trvat déle. Důležité je začít s aportováním brzy, dokud je kotě hodně hravé a má spoustu energie a rádo objevuje nové věci. Klíčem k úspěchu je vybrat dostatečně prostornou místnost nebo dlouhou chodbu, kde nejsou překážky či rušivé elementy. Vezměte si list papíru a před kočkou ho zmačkejte do kuličky tak, aby to viděla a slyšela lákavý šustivý zvuk. Můžete využít i měkké pěnové míčky nebo plyšovou myšku naplněnou catnipem. Některé kočky aportují i různé věci z domácnosti, např. gumičku do vlasů. Někdy pomáhá zvolit takovou hračku, ke které kočka nemá stálý přístup. Když pak speciální aportovací hračku schováte, bude příště o to žádanější. 

Jak na věc?
Ukažte kočce papírovou kouli nebo míček a hoďte jí to za hlavu a řekněte „přines“. Až se za míčkem vrhne, začněte ji povzbuzovat, nešetřete chválou. Rukou jí pobídněte, aby se vrátila a řekněte „ke mně“. Pokud kočka princip nechápe, počkejte, až míček upustí, pak ji vezměte zpět na stejné místo, odkud jste jí ho původně hodili, a hoďte míček znovu. Opakujte to, dokud kočička nepochopí, že hračku je třeba přinést do výchozí pozice, abyste jí odměnili pamlskem a mohli ho znovu hodit. Pokaždé, když se jí to podaří a míček vám donese, pochvalte ji a odměňte. I kdyby to bylo jen pár kroků. Pamatujte však na to, že kočku nesmíte k ničemu nutit, musí se sama rozhodnout, že právě teď chce aportovat. Proto začínejte trénovat v době, kdy má hravou náladu. Trénujte spíš před jídlem a nikdy ne déle než 10 minut, stačí i krátká pětiminutovka. Užitečným pomocníkem je kromě pamlsků i klikr.

Zdroj: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017 
Foto: hippopx.com