12.09.13 Život s kočkou

Povídání o siamských a orientálních kočkách

Siamské kočky pochází ze Siamu, dnešního Thajska. První zmínky o jejich výskytu pocházejí již ze 14. století. Byly chovány ve šlechtických rodinách a na královském dvoře, podle pověsti si na jejich ocasy odkládaly princezny své prsteny.

Do Anglie byla siamská kočka poprvé dovezena v roce 1880 jako dar siamského panovníka britskému konzulovi. Brzy poté se dostala i do USA. V bývalém Československu se největší oblibě těšila v 60. letech minulého století. V současnosti je její chov opět na vzestupu, nejoblíbenější je siamka s čokoládovými nebo tmavohnědými odznaky. Plemeno se ale vyskytuje v mnoha barevných varietách. Jsou uznané i v kombinaci s bílou, což jsou kočky seychelské.

Povaha

Siamské i seychelské kočky mají trochu komplikovanou povahu. Jsou velice hravé, energické a inteligentní. Vyžadují obrovskou pozornost majitele a nechybí u ničeho, co se v domácnosti děje. Snadno si omotají svého páníčka kolem prstu a dovedou být i hodně žárlivé. Na druhou stranu umí být neobyčejně okouzlující, milé a oddané. Mají téměř psí povahu, snadno se naučí aportovat nebo chodit na vodítku. Pokud bezmezně věří svému pánovi, jsou velice vhodné pro felinoterapii, protože chtějí být středem pozornosti a mají rády děti.

Orientální kočky

Orientální kočka jeblízká příbuzná siamek. Obě plemena mají stejnou štíhlou stavbu těla a klínovitou hlavu s rovným nosem a velkýma ušima. První varianta plnobarevné orientálky byla v hnědé barvě (havana) a objevila se v Evropě v 50. letech minulého století. Do Československa se orientální kočky dostaly v roce 1980. Dnes se chovají v mnoha barevných varietách, od plnobarevných, přes žíhané, tečkované, želvovinové až po orientálky s bílou barvou .

Povaha orientálních koček je hodně podobná povaze siamek, orientálky však nejsou tak dominantní a umíněné a také nejsou tolik závislé na přítomnosti člověka. Jsou velice sociální a hravé až do vysokého věku, proto je lepší pořídit si rovnou dvě kočky, aby si dělaly vzájemně společnost, když zrovna nejste doma. Pro člověka jsou výborným společníkem, mluví s ním nejen prostřednictvím mňoukání, ale celým tělem a hlavně očima. Kdo pozná milou povahu orientálek, zamiluje se do nich na celý život.

Rady chovatelky PaedDr. Jany Stěničkové:

Proč jsem si oblíbila právě tyto kočky? Protože jsou to komedianti i profesoři v jednom. Jsou hravé, věrné, aktivní, pořád něco vymýšlejí a nemohou u ničeho chybět. Když změníte cokoli v místnosti (třeba přidáte na zeď nový obraz), okamžitě to objeví a okomentují.

Jsou nenáročné na péči o srst, což je v dnešní hektické době velká výhoda. Siamské a orientální kočky nemají podsadu, jen svrchní krycí srst, takže téměř nelínají. Srst by měla být hlavně lesklá a hladká. Kočky se vyčesávají pouze gumovými kartáči, potom se srst uhladí jelenicí, vetře se do ní trochu tekutého hedvábí (aby se hezky leskla) a nakonec se znovu přeleští jelenicí. Taková péče o srst by se měla provádět podle potřeby asi jednou za 14 dní (a vždy před výstavou).

Siamské ani orientální kočky se téměř nekoupou. Pokud by se vykoupaly před výstavou, srst by ztratila lesk i hladkost a trvalo by poměrně dlouho, než by byla zase v pořádku. Také péče o oči a uši je minimální, protože většina koček si je vyčistí sama. Chovatel by měl pouze občas odstranit ospalky z očí a zkontrolovat čistotu uší (pokud by byly špinavé, čistí se štětečkem s vatou namočenou v dětském olejíčku).

Na výstavách dosahují siamské i orientální kočky velkých úspěchů a spousta z nich má i ty nejvyšší tituly. Pokud se začne chodit s kotětem na výstavy už odmalička, neměl by nastat žádný problém. Tyto kočky se rády předvádějí publiku a jsou populární i svým povídáním. Příprava na výstavu je jednoduchá, stačí kočku pořádně vyčesat, naleštit, ostříhat jí drápky a je to. Drápky se stříhají jenom na konci, nesmí se střihnout do žilky, to by kočku bolelo a tekla by jí krev.

Psí povaha

Siamky i orientálky mají psí povahu, to znamená, že velice milují svého pána a nejsou tak závislé na svém domově jako ostatní plemena. Proto se velice snadno naučí chodit na vodítku a podnikat se svým páníčkem i poměrně dlouhé procházky. Mně se osvědčil postrojek, který se dá z vodítka i odepnout a kočka pak může běžet za svým pánem zcela volně. Moje první siamka nás tak bezmezně milovala, že za námi bez váhání vběhla i do rybníku. Vodu si oblíbila, v rybníku s námi i plavala, jen neměla ráda, když se jí voda dostala do uší. Ale pozor - venčení je pro tato plemena příhodné pouze v létě, v chladných měsících je kvůli textuře srsti nevhodné.

Předvádění a vazba na majitele dělá ze siamek a orientálek ideální kočky pro cestování (na chatu i na dovolenou). Také jsou nesmírně vhodné na felinoterapii - podpůrnou léčbu pro děti a seniory při pobytu v nemocnici. Moje kočky Niki i Meryl jsou velmi úspěšní aktéři felinoterapie, kterou provádí hlavně u nemocných dětí v brněnské nemocnici. Kočky chodí do nemocnice už od roku 2003 a tato aktivita má velice kladnou odezvu u dětí i jejich rodičů.

Reprodukce

Siamské a orientální kočky se začínají rozmnožovat okolo jednoho roku života, někdy přijde říje i dříve. Z hlediska chovného řádu se ale krytí povoluje až v roce. Pro kočku je to lepší, protože je už dostatečně vyspělá, aby se mohla stát matkou. Siamky i orientálky jsou výborné mámy, často se stane, že se o koťata stará i více členů kočičí smečky. Všechny samice totiž chtějí pomáhat a leží u koťat, která se snaží aspoň čistit. Ne vždy se to však líbí jejich skutečné mámě, takže je na chovateli, aby posoudil, co je pro maličké a kočičí maminku to nejlepší, aby všichni měli co nejméně stresu a co nejvíc klidu. Koťata jdou do světa ve 13 týdnech. Do té doby musí být odčervená a naočkovaná základními vakcínami. Koťata i kočičí máma potřebují speciální potravu určenou pro koťata a kojící matky. Krmí se častěji, koťata až 5x denně. Také březí kočky potřebují speciální výživu bohatou na proteiny a vitamíny. V poslední třetině březosti jim dáváme krmivo určené pro koťata, které je pro tyto kočky nejvhodnější.

Každá kočka potřebuje hlavně hodně lásky, času a porozumění od svého páníčka. Pak se jí bude dařit dobře... A to je základní předpoklad k tomu, aby z ní vyrostla opravdová Diva.

Text: PaedDr. Jana Stěničková

chovatelka a mezinárodní posuzovatelka siamských a orientálních koček,
předsedkyně sdružení chovatelů koček ZO Brno 36