10.11.12 Výchova a výcvik

Požírání kamenů

Mám  fenku rotvajlera (4,5 roku), která poslední dobou začala jíst kameny z kačírku (křemenné hladké kameny na cestičce k domu) ve velikosti 1–3 cm. Pak je sice najdu v lejně nebo ve zvratcích, takže vyjdou ven, přesto se obávám zdravotních komplikací. Jak ji to odnaučit?

Odpověď:
Takovýto zlozvyk velmi snadno a velmi často přerůstá v nutkavé chování, což znamená, že pak pes využije každé příležitosti, aby mohl žmoulat kamínky a jiné činnosti ho přestávají zajímat. Nějakým způsobem ho to uspokojuje a uklidňuje. Je to však velmi nebezpečné – jednou může spolknout kámen tak velký, že střevem neprojde, nebo jich spolkne tolik, že se trávicí trakt ucpe.
Zkuste přesměrovat fenčiny chutě k něčemu méně škodlivému. Ideální jsou třeba hračky Kong, které se dají naplnit např. vařenými játry nebo psí konzervou proloženou nalámanými kousky rohlíku, ovocem, zeleninou, navrch se můžete dát trochu ochuceného tvarohu či paštiky… Mělo by to být lákavější než kamínky. S pomocí několika Kongů lze takto zkrmit celou krmnou dávku a fenku tak zaměstnat na dlouhou dobu.
Ale nejdůležitější a nejbezpečnější je zcela jí zamezit přístup ke kamínkům. To znamená úplně je odstranit nebo místo oplotit, popřípadě držet fenku v kotci (v krajním případě).  I tak bych jí Kong dávala jako prevenci žužlání něčeho jiného, protože ji zřejmě žmoulání uklidňuje a uspokojuje.
Většina nutkavých chování vzniká z nudy, frustrace nebo stresu. Zařaďte tedy více procházek a cvičení, aby se nenudila. Popřemýšlejte také, jestli se na zahradě něčeho nebojí (samoty, hluku…) nebo zda jste jí neomezili činnosti, které dříve měla ráda (procházky, cvičení, kolektiv jiných psů, společnost lidí…). V takovém případě by bylo vhodné obnovit oblíbené rituály, eventuálně řešit strach.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz