02.02.13 Péče

Pozor na blechy

Jistě všichni známe rčení z oblíbeného českého filmu Na samotě u lesa: „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“, ale opak je pravdou. Blecha, která parazituje na vašem mazlíčkovi, může bez problému sát i na člověku.

 

Že blechy nemohou z domácího zvířete přeskočit na člověka? Pouhá pověra. Ano, existují blechy, které jsou specializované na určitý druh hostitele, ale zároveň existují i další druhy, které mají široké spektrum hostitelů. A právě na člověka přecházejí blechy, které žijí na domácích zvířatech, jako je pes nebo kočka.

Věděli jste, že blecha může být nebezpečným přenašečem různých onemocnění a parazitů (např. pneumokok, tasemnice)? Nebo i způsobovat rozvoj různých alergií apod.? Proto je potřeba se blechám a jejich výskytu v domácnosti účinně bránit. Zde je velmi důležitá včasná prevence a polevit nesmíme ani v okamžiku, kdy si myslíme, že sezóna klíšťat a blech je již za námi.

Ideální ochranou proti blechám jsou různé spot-ony (např. přípravek FYPRYST) či antiparazitární obojky, které domácího mazlíčka nejen stoprocentně ochrání před klíšťaty, ale také účinně zabrání tomu, aby se na něj nedostaly blechy. Samotné odstraňování blech z domácnosti totiž může být totiž poměrně složitou a nepříjemnou záležitostí. Někdy mohou zabrat obyčejné prostředky běžně dostupné v drogeriích, v horších případech ale musí odstranění blech zajistit odborníci, kteří provedou postřik místnosti do výšky jednoho metru.